Câştigătorii Globurile de Aur 2020: ce producţii au fost premiate. Tarantino şi Sam Mendes, marii învingători

Câştigătorii Globurile de Aur 2020: ce producţii au fost premiate. Tarantino şi Sam Mendes, marii învingători

Brad Pitt a fost recompensat cu un Glob de Aur pentru rolul din „Once Upon a Time in Hollywood“ FOTO Guliver/Getty Images

Filmele „1917“, regizat de Sam Mendes, şi „Once Upon a Time in Hollywood“, de Quentin Tarantino, au fost marile câştigătoare ale premiilor Globurile de Aur 2020.

Ştiri pe aceeaşi temă

Gala de decernare a Globurilor de Aur a deschis oficial sezonul premiilor la Hollywood. HFPA acordă 25 de premii la categorii care acoperă ariile cinematografie şi televiziune.
 
Drama de război „1917“, semnată de regizorul Sam Mendes, s-a impus la două categorii principale: Cel mai bun regizor şi Cel mai bun film-dramă
 
Pentru interpretarea rolurilor principale au fost premiaţi Joaquin Phoenix („Joker“) şi Renée Zellweger („Judy“).
 
În ceea ce priveşte categoria musical/comedie, „Once Upon a Time... in Hollywood“ a câştigat trei trofee Cel mai bun film, Cel mai bun scenariu (Quentin Tarantino) şi Cel mai bun actor în rol secundar (Brad Pitt). 
 
Taron Egerton a câştigat un Glob de Aur pentru portretizarea lui Sir Elton John în „Rocketman“, în timp ce Awkwafina („The Farewell“) a devenit prima femeie americană de origine asiatică desemnată câştigătoare la categoria Cea mai bună actriţă într-un film musical/comedie
 
În ceea ce priveşte producţiile de televiziune, continuă „invazia britanică“ - Phoebe Waller-Bridge a câştigat un trofeu pentru rolul din serialul de comedie „Fleabag“, Olivia Colman a fost recompensată pentru rolul Reginei Elisabeta a II-a din „The Crown“, iar Brian Cox a triumfat la categoria Cel mai bun actor într-un serial dramă, pentru partitura din „Succession“. 
 
De asemenea, miniseria HBO „Chernobyl“ a primit un Glob de Aur, la fel şi actorul Stellan Skarsgaard, care joacă rolul secundar.
 
Actorul Tom Hanks a primit trofeul onorific „Cecil B. DeMille“, pentru contribuţia la cinematografie, iar realizatoarea şi producătoarea TV Ellen DeGeneres, trofeul „Carol Burnett“, pentru contribuţia în televiziune.
 
 

Globurile de Aur 2020 - lista câştigătorilor

CINEMA:

Cel mai bun film dramă


„1917“ *câştigător

„The Irishman“

„Joker“

„Marriage Story“

„The Two Popes“


Cel mai bun film de comedie sau musical


„Once Upon a Time in Hollywood“ *câştigător

„Dolemite is my Name“

„Jojo Rabbit“

„Knives Out“

„Rocketman“

 

Cel mai bun regizor


Sam Mendes, „1917“ *câştigător

Bong Joon Ho, „Parasite“

Quentin Tarantino, „Once Upon A Time In Hollywood“

Martin Scorsese, „The Irishman“

Todd Phillips, „Joker“


Cea mai bună actriţă într-un film-dramă


Renee Zellweger, „Judy“ *câştigător

Cynthio Erivo, „Harriet“

Scarlett Johansson, „Marriage Story“

Soarise Ronana, „Little Women“

Charlize Theron, „Bombshell“

Cel mai bun actor într-un film-dramă


Joaquin Phoenix, „Joker“ *câştigător

Christian Bale, „Ford v Ferrari“

Antonio Banderas, „Pain & Glory“

Adam Driver, „Marriage Story“

Jonathan Pryce, „The Two Popes“


Cea mai bună actriţă într-un film de comedie sau musical


Awkwafina, „The Farewell“ *câştigător

Ana de Armas, „Knives Out“

Beanie Feldstein, „Booksmart“

Emma Thompson, „Late Night“

Cate Blanchett, „Where’d You Go Bernadette“


Cel mai bun actor într-un film de comedie/musical


Taron Egerton, „Rocketman“ *câştigător

Daniel Craig, „Knives Out“

Roman Griffin Davis, „Jojo Rabbit“

Leonardo DiCaprio, „Once Upon a Time in Hollywood“

Eddie Murphy, „Dolemite Is My Name“ 


Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un lungmetraj


Laura Dern, „Marriage Story“ *câştigător

Annette Benning, „The Report“

Margot Robbie, „Bombshell“

Jennifer Lopez, „Hustlers“

Kathy Bates, „Richard Jewell“


Cel mai bun actor în rol secundar într-un lungmetraj


Brad Pitt, „Once Upon A Time In Hollywood“ *câştigător

Tom Hanks, „A Beautiful Day in the Neighborhood“

Al Pacino, „The Irishman“

Joe Pesci, „The Irishman“

Anthony Hopkins, „The Two Popes“


Cel mai bun film străin


„Parasite“ *câştigător

„The Farewell“

„Les Misérables“

„Pain and Glory“

„Portrait of a Lady on Fire“


Cea mai bună animaţie


„Missing Link“ *câştigător

„Frozen II“

„How to Train Your Dragon: The Hidden World“

„Toy Story 4“

„Lion King“


Cel mai bun scenariu


„Once Upon A Time In Hollywood“ *câştigător

„Marriage Story“

„Parasite“

„The Two Popes“

„The Irishman“


Cel mai bun cântec


„(I’m Gonna) Love Me Again“ („Rocketman“) *câştigător

„Beautiful Ghosts“ („Cats“)

„Into the Unknown“ („Frozen II“)

„Spirit“ („The Lion King“)

„Stand Up“ („Harriet“)


Cea mai bună coloană sonoră


„Joker“ *câştigător

„Motherless Brooklyn“

„Little Women“

„1917“

„Marriage Story“
 
 
TELEVIZIUNE:
 

Cel mai bun serial TV – dramă:

 

„Succession“ *câştigător

„Big Little Lies“

„The Crown“

„Killing Eve“

„The Morning Show“


Cel mai bun serial TV – comedie/musical: 


„Fleabag“ *câştigător

„Barry“

„The Kominsky Method“

„The Marvelous Mrs. Maisel“

„The Politician“


Cea mai bună actriţă într-un serial TV – dramă: 


Olivia Colman, „The Crown“ *câştigător

Jennifer Aniston, „The Morning Show“

Jodi Comer, „Killing Eve“

Nicole Kidman, „Big Little Lies“

Reese Witherspoon, „The Morning Show“


Cel mai bun actor într-un serial TV – dramă: 


Brian Cox, „Succession“ *câştigător

Kit Harington, „Game of Thrones“

Rami Malek, „Mr. Robot“

Tobias Menzies, „The Crown“

Billy Porter, „Pose“


Cea mai bună actriţă într-un serial TV – comedie/musical: 


Phoebe Waller-Bridge, „Fleabag“ *câştigător

Christina Applegate, „Dead to Me“

Natasha Lyonne, „Russian Doll“

Kirsten Dunst, „On Becoming a God in Central Florida“

Rachel Brosnahan, „Marvelous Mrs. Maisel“


Cel mai bun actor într-un serial TV – comedie/musical: 


Rami Yousef, „Rami“ *câştigător

Ben Platt, „The Politician“

Paul Rudd, „Living With Yourself“

Bill Hader, „Barry“

Michael Douglas, „The Kominsky Method“


Cea mai bună miniserie / lungmetraj TV:


„Chernobyl“ *câştigător

„Catch-22“

„Fosse/Verdon“

“The Loudest Voice“

“Unbelievable“


Cea mai bună actriţă într-o miniserie / lungmetraj TV:


Michelle Williams, „Fosse/Verdon“ *câştigător

Helen Mirren, „Catherine The Great“

Merritt Wever, „Unbelievable“

Kaitlyn Dever, „Unbelievable“

Joey King, „The Act“

Cel mai bun actor într-o miniserie / lungmetraj TV: 


Russell Crowe, „The Loudest Voice“ *câştigător

Chris Abbott, „Catch-22“

Sacha Baron Cohen, „The Spy“

Jared Harris, „Chernobyl“

Sam Rockwell, „Fosse/Verdon“


Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial, miniserie sau lungmetraj TV: 


Patricia Arquette, „The Act“ *câştigător

Meryl Streep, „Big Little Lies“

Helena Bonham Carter, „The Crown“

Emily Watson, „Chernobyl“

Toni Collette, „Unbelievable“


Cel mai bun actor în rol secundar într-un serial, miniserie sau lungmetraj TV: 


Stellan Skarsgård, „Chernobyl“ *câştigător

Alan Arkin, „Kominsky Method“

Kieran Culkin, „Succession“

Andrew Scott, „Fleabag“

Henry Winkler, „Barry“

 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările