Câştigătorii premiilor BAFTA. „Argo”, cel mai bun film

Câştigătorii premiilor BAFTA. „Argo”, cel mai bun film

Ben Affleck (Cel mai bun regizor), George Clooney, Grant Heslvov şi prezentatorul Samuel Jackson sărbătoresc victoria la finalul evenimentului. FOTO Reuters

În această seară, la Royal Opera House din Londra, The British Academy of Film and Television Arts şi-a împărţit trofeele pe 2012. Deşi „Lincoln” domina nominalizările, cu zece categorii bifate, marele câştigător al serii a fost Ben Affleck.

Ştiri pe aceeaşi temă

Sezonul Oscarurilor, care-i părea extrem de favorabil lui Steven Spielberg, acum o lună, are un nou răfăţat: Ben Affleck, cu „Argo”. În această seară, „Argo” a primit tiitlul de Cel mai bun film din partea industriei britanice de film pentru o poveste inspirată de un fapt real petrecut în 1980, în timpul crizei ostaticilor din Teheran.

Affleck a plecat acasă şi cu trofeul pentru Cel mai bun regizor, în timp ce „Lincoln”, al lui Spielberg, s-a ales cu un singur premiu, pentru interpretare masculină, acordat lui Daniel Day-Lewis. La 85 de ani, Emmanuelle Riva a impresionat în „Amour” suficient încât să primească cele mai multe voturi din partea celor 6500 de membri ai Academiei Britanice de Film şi Televiziune, la categoria Cea mai bună actriţă (Riva a lipsit de la gală).

Pentru roluri secundare au fost recompensaţi Christoph Waltz, austriacul preferat al lui Quentin Tarantino („Django Unchained”) şi Anne Hathaway, pentru o scurtă şi impresionantă apariţie în musicalul „Les Miserables”.

Cel mai bun film britanic a fost declarat „007: Coordonata Skyfall”, Cea mai bună animaţie din 2012 este, în viziunea BAFTA, „Brave”, iar Cel mai bun film străin - „Amour”, în regia lui Michael Haneke. Documentarul serii a fost emoţionantul „Searching for Sugar Man”, de Malik Bendjelloul şi Simon Chinn, povestea excepţională a unui artist care a influenţat o generaţie fără să ştie.

Pentru întreaga premieră a fost recompensat Sir Alan Parker, regizorul unor filme ca „Bugsy Malone”, „The Commitments”, „Midnight Express” şi „Fame”, Ceremonia a fost prezentată de Stephen Fry, iar printre cei care înmânat trofeele s-au numărat George Clooney, Kevin Spacey, Samuel L. Jackson, Jennifer Garner, Sir Ian McKellen şi Jennifer Lawrence.

Câştigătorii BAFTA 2013:

Cel mai bun film
Argo”
„Mizerabilii”
„Viaţa lui Pi”
„Lincoln”
„Zero Dark Thirty”

Cel mai bun film britanic
„Anna Karenina”
„The Best Exotic Marigold Hotel”
„Mizerabilii”
„Şapte psihopaţi şi-un câine”
„Skyfall”

Cel mai bun regizor
Ben Affleck, „Argo”
Kathryn Bigelow, „Zero Dark Thirty”
Michael Haneke, „Amour”
Ang Lee, „Viaţa lui Pi”
Quentin Tarantino, „Django Unchained”

Cel mai bun actor
Ben Affleck, „Argo”
Bradley Cooper, „Silver Linings Playbook”
Daniel Day-Lewis, „Lincoln”
Hugh Jackman, „Mizerabilii”
Joaquin Phoenix, „The Master”

Cea mai bună actriţă
Jessica Chastain, „Zero Dark Thirty”
Marion Cotillard, „Rust and Bone”
Jennifer Lawrence, „Silver Linings Playbook”
Helen Mirren, „Hitchcock”
Emmanuelle Riva, „Amour”

Cel mai bun actor în rol secundar
Alan Arkin, „Argo”
Javier Bardem, „Skyfall”
Philip Seymour Hoffman, „The Master”
Tommy Lee Jones, „Lincoln”
Christoph Waltz, „Django Unchained”

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Amy Adams, „The Master”
Judi Dench, „Skyfall”
Sally Field, „Lincoln”
Anne Hathaway, „Mizerabilii”
Helen Hunt, „The Sessions”

Cel mai bun scenariu original
Paul Thomas Anderson, „The Master”
Wes Anderson and Roman Coppola, „Moonrise Kingdom”
Mark Boal, „Zero Dark Thirty”
Michael Haneke, „Amour”
Quentin Tarantino, „Django Unchained”

Cel mai bun scenariu adaptat
Lucy Alibar and Benh Zeitlin, „Beasts of the Southern Wild”
Tony Kushner, „Lincoln”
David Magee, „Viaţa lui Pi”
David O. Russell, „Silver Linings Playbook”
Chris Terrio, „Argo”

Cel mai bun film străin
„Amour”
„Headhunters”
„The Hunt”
„Rust and Bone”
„Untouchables”

Cel mai bun documentar
„The Imposter”: Bart Layton, Dimitri Doganis
„Marley”: Kevin Macdonald, Steve Bing, Charles Steel
„McCullin”: David Morris, Jacqui Morris
„Searching for Sugar Man”: Malik Bendjelloul, Simon Chinn
„West of Memphis”: Amy Berg

Cea mai bună animaţie
„Brave”: Mark Andrews, Brenda Chapman
„Frankenweenie”: Tim Burton
„ParaNorman”: Sam Fell, Chris Butler

Cea mai bună imagine
Danny Cohen, „Mizerabilii”
Roger Deakins, „Skyfall”
Janusz Kaminski, „Lincoln”
Seamus McGarvey, „Anna Karenina”
Claudio Miranda, „Viaţa lui Pi”

Cel mai bun montaj
Stuart Baird, „Skyfall”
William Goldenberg, „Argo”
Fred Raskin, „Django Unchained”
Tim Squyres, „Viaţa lui Pi”
Dylan Tichenor, William Goldenberg, „Zero Dark Thirty”

Cea mai bună scenografie
Sarah Greenwood, Katie Spencer: „Anna Karenina”
Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson: „Mizerabilii”
David Gropman, Anna Pinnock: „Viaţa lui Pi”
Rick Carter, Jim Erickson: „Lincoln”
Dennis Gassner, Anna Pinnock: „Skyfall”

Cele mai bune costume
Jacqueline Durran, „Anna Karenina”
Beatrix Aruna Pasztor, „Great Expectations”
Paco Delgado, „Mizerabilii”
Joanna Johnston, „Lincoln”
Colleen Atwood, „Snow White and the Huntsman”

Cel mai bun machiaj şi coafură
Ivana Primorac, „Anna Karenina”
Julie Hewett, Martin Samuel, Howard Berger – „Hitchcock”
Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater – „Hobbitul: O călătorie neaşteptată”
Lisa Westcott, „Mizerabilii”
Lois Burwell, Kay Georgiou – „Lincoln”

Cel mai bun sunet
„Django Unchained”
„Hobbitul: O călătorie neaşteptată”
„Mizerabilii”
„Viaţa lui Pi”
„Skyfall”

Cele mai bune efecte vizuale
„Cavalerul negru: Legenda renaşte”
„Hobbitul: O călătorie neaşteptată”
„Prometheus”
„Viaţa lui Pi”
„Răzbunătorii”

Cel mai bun scurtmetraj animat
„Here to Fall” - Kris Kelly, Evelyn McGrath
„I'm Fine Thanks” - Eamonn O'Neill
„The Making of Longbird” - Will Anderson, Ainslie Henderson

Cel mai bun scurtmetraj
„The Curse” - Fyzal Boulifa, Gavin Humphries
„Good Night” - Muriel d'Ansembourg, Eva Sigurdardottir
Swimmer” - Lynne Ramsay, Peter Carlton, Diarmid Scrimshaw
„Tumult” - Johnny Barrington, Rhianna Andrews
„The Voorman Problem” - Mark Gill, Baldwin Li

Cel mai bun debut al unui regizor, scenarist sau producător
Bart Layton (regizor), Dimitri Doganis (producător) – „The Imposter”
David Morris (regizor), Jacqui Morris (regizor producător) – „McCullin”
Dexter Fletcher (regizor scenarist), Danny King (scenarist) – „Wild Bill”
James Bobin (regizor) – „The Muppets”
Tina Gharavi (regizor/scenarist) – „I Am Nasrine”

Tânără speranţă

Elizabeth Olsen
Andrea Riseborough
Suraj Sharma
Juno Temple
Alicia Vikander
 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările