Câştigătorii Oscar 2018: Lista completă

Câştigătorii Oscar 2018: Lista completă

Sam Rockwell, Frances McDormand, Allison Janney şi Gary Oldman, marii câştigători Oscar 2018 la categoriile de interpretare FOTO Guliver/Getty Images

Câştigătorii Oscar 2018. Lungmetrajul fantasy „The Shape of Water“ este marele câştigător al premiilor Oscar 2018, după ce a primit cele mai multe statuete şi a fost desemnat Cel mai bun film. Actorii Sam Rockwell şi Frances McDormand au câştigat Oscaruri pentru interpretările din „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“.

Ştiri pe aceeaşi temă

„The Shape of Water“ a câştigat cea mai râvnită statuetă Oscar 2018, la categoria Cel mai bun film, dar şi pe cea pentru Cel mai bun regizor, în persoana cineastului mexican Guillermo del Toro, în ciuda acuzaţiilor de plagiat ce i-au fost aduse. 

Mai mult, „The Shape of Water“ a fost şi filmul cu cele mai multe nominalizări, concurând la 13 categorii, dar şi cel cu cele mai multe victorii, un total de patru, inclusiv pentru Cea mai bună coloană sonoră şi Cea mai bună scenografie

Poate că a pierdut marele premiu deşi era principalul favorit, însă drama cu accente comice „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“ a dominat categoriile de interpretare. Frances McDormand a câştigat Oscarul pentru Cea mai bună actriţă în rol principal, datorită interpretării unei mame hotărâtă să facă dreptate cu orice preţ, iar Sam Rockwell pe cel pentru Cel mai bun rol secundar, graţie transformării uluitoare într-un poliţist rasist şi volatil. 

„Veteranul“ Gary Oldman şi-a împlinit visul de a câştiga un Oscar, primindu-l pentru portretizarea magistrală a lui Winston Churchill în „Darkest Hour“, în timp ce Allison Janney a fost recompensată cu prestigioasa statuetă pentru rolul de sprijin ca mama abuzivă a celebrei patinatoare americane Tonya Harding din filmul „I, Tonya“. Cele mai importante momente ale galei Oscar 2018. 

Câştigătorii Oscar 2018: Lista completă

Cel mai bun film„The Shape of Water“
Cel mai bun regizor: Guillermo del Toro („The Shape of Water“)
Cea mai bună actriţă în rol principal: Frances McDormand („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“)
Cel mai bun actor în rol principal:  Gary Oldman („Darkest Hour“)
Cea mai bună actriţă în rol secundar: Allison Janney („I, Tonya“)
Cel mai bun actor în rol secundar: Sam Rockwell („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“)
Cel mai bun film străin: A Fantastic Woman“ (Chile)
Cel mai bun scenariu adaptat: „Call Me By Your Name“(James Ivory)
Cel mai bun scenariu original: Get Out“ (Jordan Peele)
Cea mai bună animaţie: „Coco“
Cel mai bun scurtmetraj de animaţie: „Dear Basketball“
Cel mai bun scurtmetraj: „Silent Child“
Cel mai bun lungmetraj documentar: „Icarus“
Cel mai bun scurtmetraj documentar: „Heaven Is A Traffic Jam on the 405“
Cea mai bună scenografie: „The Shape of Water“
Cea mai bună imagine: Blade Runner 2049“
Cel mai bun montaj video: „Dunkirk“
Cea mai bună coloană sonoră: „The Shape of Water“
Cel mai bun cântec original: Remember Me“ („Coco“)
Cel mai bun montaj de sunet: „Dunkirk“
Cel mai bun mixaj de sunet: „Dunkirk“
Cele mai bune efecte vizuale: „Blade Runner 2049“
Cel mai bun machiaj/ cea mai bună coafură: „Darkest Hour“
Cele mai bune costume: „Phantom Thread“
 

Nominalizări Oscar 2018: lista completă

Cel mai bun film

„Call Me by Your Name“

„Darkest Hour“

„Dunkirk“

„Get Out“

„Lady Bird“

„Phantom Thread“

„The Post“

„The Shape of Water“

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

 

Cel mai bun regizor

Jordan Peele, „Get Out“

Greta Gerwig, „Lady Bird“

Paul Thomas Anderson, „Phantom Thread“

Guillermo del Toro, „The Shape of Water“

Christopher Nolan, „Dunkirk“

Cea mai bună actriţă în rol principal

Sally Hawkins, „The Shape of Water“

Frances McDormand, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Margot Robbie, „I, Tonya“

Saoirse Ronan, „Lady Bird“

Meryl Streep, „The Post“

 

Cea mai bună actriţă în rol secundar

Mary J. Blige, „Mudbound“

Allison Janney, „I, Tonya“

Lesley Manville, „Phantom Thread“

Laurie Metcalf, „Lady Bird“

Octavia Spencer, „The Shape of Water“

Cel mai bun actor în rol principal

Timothée Chalamet, „Call Me by Your Name“

Daniel Day-Lewis, „Phantom Thread“

Daniel Kaluuya, „Get Out“

Gary Oldman, „Darkest Hour“

Denzel Washington, „Roman J. Israel Esq.“

Cel mai bun actor în rol secundar

Willem Dafoe, „The Florida Project“

Woody Harrelson, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Richard Jenkins, „The Shape of Water“

Christopher Plummer, „All the Money in the World“

Sam Rockwell, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Cel mai bun scenariu original

„The Big Sick“, Emily V. Gordon şi Kumail Nanjiani

„Get Out“, Jordan Peele

„Ladybird“, Greta Gerwig

„The Shape of Water“, Guillermo del Toro şi Vanessa Taylor

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“, Martin McDonagh

Cel mai bun scenariu adaptat

„Call Me By Your Name“, James Ivory

„The Disaster Artist“, Scott Neustadter şi Michael H. Weber

„Logan“, Scott Frank, James Mangold, Michael Green

„Molly’s Game“, Aaron Sorkin

„Mudbound“, Virgil Williams and Dee Rees

Cel mai bun film străin

„A Fantastic Woman“ (Chile)

The Insult (Liban)

„Loveless“ (Rusia)

„The Square“ (Suedia)

„On Body and Soul“ (Ungaria)

Cea mai bună animaţie

„The Boss Baby“

„The Breadwinner“

„Coco“

„Ferdinand“

„Loving Vincent“

Cel mai bun scurtmetraj animaţie

„Dear Basketball“

„Garden Party“

„Lou“

„Negative Space“

„Revolting Rhymes“ 

Cel mai bun scurtmetraj

„The Eleven O'Clock“

„My Nephew Emmett“

„Silent Child“

„Watu Wote“

„DeKalb Elementary“

Cel mai bun scurtmetraj documentar

„Edith and Eddie“

„Heaven Is A Traffic Jam on the 405“

„Heroin(e)“

„Knife Skills“

„Traffic Stop“

Cel mai bun documentar

„Abacus: Small Enough to Jail“

„Faces Places“

„Icarus“

„Last Man in Aleppo“

„Strong Island“

Cele mai bune efecte vizuale

„Blade Runner 2049“

„Guardians of the Galaxy 2“

„Kong: Skull island“

„Star Wars: The Last Jedi“

„War for the Planet of the Apes“

Cea mai bună imagine

„Blade Runner 2049“

„Darkest Hour“

„Dunkirk“

„Mudbound“

„The Shape of Water“

Cea mai bună scenografie

„Beauty and the Beast“

„Blade Runner 2049“

„Darkest Hour“

„Dunkirk“

„The Shape of Water“

Cea mai bună coloană sonoră 

„Dunkirk“

„Phantom Thread“

„The Shape of Water“

„Star Wars: The Last Jedi“

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Cel mai bun cântec

„Mighty River“, Mudbound

„Mystery of Love“, Call Me By Your Name

„Remember Me“, Coco

„Stand Up For Something“, Marshall

„This Is Me“, The Greatest Showman

Cel mai bun montaj de sunet

„Baby Driver“

„Blade Runner 2049“

„The Shape of Water“

„Dunkirk“

„Star Wars: The Last Jedi“

Cel mai bun mixaj de sunet

„Baby Driver“

„Blade Runner 2049“

„The Shape of Water“

„Dunkirk“

„Star Wars: The Last Jedi“

Cel mai bun montaj video

„Baby Driver“

„Dunkirk“

„I, Tonya“

„The Shape of Water“

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Cele mai bune costume

„Beauty and the Beast“

„Darkest Hour“

„Phantom Thread“

„The Shape of Water“

„Victoria & Abdul“

Machiaj şi coafură

„Darkest Hour“

„Victoria & Abdul“

„Wonder“

 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:

citeste totul despre: