Campionul din curtea şcolii:Medaliată la înot, din Neamţ

0

Florina Curcă (foto) este elevă în clasa a VII-a la Şcoala Numărul 2 din Piatra Neamţ  şi a obţinut prima medalie la înot de performanţă din judeţ.

Premiera a fost consemnată la Cupa Braşov în 2007, când Florina s-a clasat printre primii trei înotători. De atunci şi până astăzi a adunat peste 23 de alte medalii la diferite concursuri de înot.

Tatăl  său a îndrumat-o spre sport ca să-i asigure o viaţă sănătoasă şi, în acelaşi timp, să o „smulgă" din faţa televizorului şi a calculatorului. „După părerea mea, înotul este cel mai sănătos sport şi, totodată, este singurul cu riscuri zero", spune Cristian Curcă.

Florina afirmă că antrenamentele nu o încurcă la şcoală şi reuşeşte să împace şi înotul şi învăţatul. „Am terminat clasa a VI-a cu media 9.60. Îmi place limba română, dar am participat şi la un concurs de matematică, unde am obţinut locul III", precizează înotătoarea.

Tânăra speră să continue performanţele în domeniu, deşi are două puncte slabe. S-a apucat de înot la nouă ani, cu câţiva ani mai târziu decât vârsta optimă, şi nu este avantajată de luna în care s-a născut (decembrie), pentru că în competiţii concurează cu adversari care pot fi cu aproape un an mai mari.