ANALIZĂ Jumătate dintre firmele care au solicitat Certificate de Situaţii de Urgenţă erau stabile financiar

Aproape jumătate din cele peste 7.600 de societăţi comerciale care au solicitat Certificate de Situaţii de Urgenţă până în acest moment sunt societăţi care aveau un risc scăzut de a intra în insolvenţă înainte de izbucnirea pandemiei COVID-19, este concluzia la care au ajuns specialiştii Termene.ro.
si ce ati vrea, sa plateasca din buzunar? daca e rost de ciupeala, mai ales de la stat, hai pe ei. si bine fac, mi-aduc aminte de binevoitorul Stat care le-a pus pe butuci intr-o perioada, it's payback time
Nu este nici o ciupeala, majoritatea firmelor doresc sa pasteze acele lichiditati pentru plata utilitatiilor, furnizorilor, salari... Oricum acel certificat de situatii de urgenta in cazul firmelor in relatia cu banca este aproape degeaba, chiar daca nu ai rate restante banca tot te poate refuza, daca iti aproba amanarea la plata aceasta poate fi de doar o luna. Problema cea mai mare este ca la majoritatea firmelor lunile Ianuarie si Februarie au fost slabe iar foarte multe nu au o scadere de 25% din cifra de afaceri in Martie. Eu personal nu m-am incadrat sa primesc acel certificat galben, din 27 Martie nu mai lucrez absolut nimic cu 20 de angajati si dupa ordonanta lu' Citu suntem ok ,nu avem nevoie de nici un ajutor in relatia cu banca.
am mai auzit acest lucru tot de la firmele mici dar in afara tarii, cum ca nu se incadreaza. pe cand multinationalele parca de abia asteptau. de ce nu stiu, asta e impresia mea.