Teatrul Ţăndărică a adus bucurii copiilor cu Festivalul ImPuls

Teatrul Ţăndărică a adus bucurii copiilor cu Festivalul ImPuls

Copii îngrămădindu-se la spectacolele de la Teatrul Ţăndărică

Teatrul Ţăndărică din Bucureşti, susţinut  de Primăria Municipiului Bucureşti, în parteneriat cu UNIMA România, a organizat în perioada 19-28 noiembrie cea de-a XII-a ediţie a Festivalului internaţional al teatrului contemporan de animaţie - ImPuls.

Teatrul Ţăndărică din Bucureşti, susţinut financiar de Primăria Municipiului Bucureşti şi de Consiliul General al Municipiului Bucureşti, în parteneriat cu UNIMA România, a organizat în perioada 19-28 noiembrie cea de-a XII-a ediţie a Festivalului internaţional al teatrului contemporan de animaţie - ImPuls.

La finalul celor 10 zile de festival, în care au avut loc mai mult de 60 de evenimente, cu spectacole din România, Austria, Germania, Grecia, Israel, Italia, Polonia, Australia, Rusia, Spania, Turcia, SUA, Ungaria, au fost desemnaţi câştigătorii acestei ediţii.
 

Juriul, alcătuit din Marek Waszkiel, preşedinte de onoare, Ion Parhon, critic de teatru şi presedinte, Marinela Ţepuş, critic de teatru, director al Teatrului Nottara, Irina Ionescu, critic de teatru, director de programe ICR, Lea Rasovszki, artist vizual, Eliza Păuna, actor şi regizor, criticii de teatru Doina Papp, Cristina Rusiecki, Paul Chiribuţă, actor conf.univ.dr.UNATC, Raluca Tulbure, secretar al juriului au decis următoarele premii:


1. Premiul pentru poetica expresiei vizuale: Crăiasa zăpezii, Teatrul Ariel, Tg. Mureş
2. Premiul pentru originalitatea culturii obiectelor: Muck cel Mic, Teatrul Prichindel, Alba Iulia
3. Premiul de scenografie ca personaj: Când visăm, Teatrul Luceafărul, Iaşi
4. Premiul pentru valorificarea tradiţiei păpuşăreşti: spectacolului Aleodor Impărat, Teatrul Puck, Clij Napoca
5. Premiul de interpretare: Ionuţ Constantinescu pentru rolul „Jumătate de om călare pe jumătate de iepure şchiop” din Aleodor Impărat, Teatrul Puck, Cluj Napoca
6. Premiul pentru măiestrie artistică: Nikolay Zykov (Rusia) pentru spectacolul Cabaretul metamorforzelor şi Jose Antonio Puchades (Spania) pentru spectacolul Nymio
7. Premiul pentru viziunea regizorală în crearea universului fantastic: spectacolului Poveşti venite din uitare, Teatrul de animaţie, Poznan, Polonia
8. Premiul pentru originalitatea structurării universului poetic: spectacolului Când totul era verde, Teatrul Key, Tel Aviv, Israel
9. Premiul pentru modernitatea abodării realităţii contemporane: spectacolului Casele clovnilor, Teatrul Merlin, Grecia/Germania

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările