Premiile Gopo 2018. Lungmetrajul „Un pas în urma serafimilor“, cele mai multe nominalizări. Lista completă

Premiile Gopo 2018. Lungmetrajul „Un pas în urma serafimilor“, cele mai multe nominalizări. Lista completă

Foto Inquam Photos / Octav Ganea

Lungmetrajul "Un pas în urma serafimilor", în regia lui Daniel Sandu, a primit cele mai multe nominalizări, 15, la gala premiilor Gopo 2018, urmat de "6,9 pe scara Richter", de Nae Caranfil, şi "Aniversarea", de Dan Chişu, cu câte opt nominalizări fiecare.

Ştiri pe aceeaşi temă

Cele cinci lungmetraje nominalizate la categoria "cel mai bun film" la gala Gopo 2018 sunt: "6,9 pe scara Richter" (în regia lui Nae Caranfil), "Breaking News", de Iulia Rugină, "Fixeur", în regia lui Adrian Sitaru, "Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor", de Emanuel Pârvu şi "Un pas în urma serafimilor", regizat de Daniel Sandu. 
 
Un număr de 23 de lungmetraje româneşti lansate în cinematografe în 2017 au fost luate în considerare de către juriu pentru desemnarea nominalizărilor celei de-a XII-a ediţii a premiilor Gopo. Câştigătorii vor fi anunţaţi în cadrul Galei Premiilor Gopo, care va avea loc pe 27 martie la Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti.
 
La această ediţie, cele mai multe nominalizări au primit: "Un pas în urma serafimilor", în regia lui Daniel Sandu - 15, "6,9 pe scara Richter", de Nae Caranfil şi "Aniversarea", de Dan Chişu - 8 nominalizări, "Ana, mon amour", regizat de Călin Peter Netzer, "Breaking News", de Iulia Rugină şi "Fixeur", de Adrian Sitaru - 7 nominalizări.
 
La categoria "cel mai bun regizor", nominalizaţii sunt: Nae Caranfil, Călin Peter Netzer, Iulia Rugină, Adrian Sitaru şi Daniel Sandu.
 
"Cea mai bună actriţă într-un rol principal" va fi aleasă dintre Diana Cavaliotti ("Ana, mon amour"), Voica Oltean ("Breaking News"), Ela Ionescu ("Dimineaţa care nu se va sfârşi"), Cristina Flutur ("Hawaii") şi Ofelia Popii ("Portrete în pădure")
 
La categoria "cea mai bună actriţă într-un rol secundar", au fost nominalizate Carmen Tănase ("Ana, mon amour"), Simona Bondoc ("Aniversarea"), Diana Spătărescu ("Fixeur"), Rodica Lazăr ("Hawaii") şi Ana Ciontea ("Mariţa").
 
Statueta Gopo pentru "cel mai bun actor într-un rol principal" îi va reveni unuia dintre protagoniştii: Mircea Postelnicu ("Ana, mon amour"), Andi Vasluianu ("Breaking News"), Tudor Aaron Istodor ("Fixeur"), Alexandru Potocean ("Mariţa"), Şerban Pavlu ("Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor") şi Vlad Ivanov ("Un pas în urma serafimilor").
 
În cursa pentru câştigarea statuetei acordate "celui mai bun actor într-un rol secundar" intră Emanuel Pârvu şi Lucian Ifrim ("Aniversarea"), Adrian Văncică ("Ultima zi"), Ali Amir şi Ilie Dumitrescu Jr. ("Un pas în urma serafimilor").
 
Dintre documentarele de lungmetraj care au intrat în atenţia juriului de nominalizări, vor fi supuse votului producţiile: "Braşov 1987. Doi ani prea devreme" (r. Liviu Tofan), "Eu sunt Hercule" (r. Marius Iacob), "Ouăle lui Tarzan" (r. Alexandru Solomon), "Planeta Petrila" (r. Andrei Dăscălescu), "Procesul" (r. Claudiu Mitcu) şi "Ţara moartă" (r. Radu Jude).
 
La categoria "cel mai bun film european", criticii de film din juriul de nominalizări au votat pentru următoarele cinci titluri distribuite în cinematografele din România anul trecut: "Cealaltă parte a speranţei/ The Other Side of Hope" (r. Aki Kaurismäki), "Despre trup şi suflet/ On Body and Soul" (r. Ildikó Enyedi), "Dunkirk/ Dunkirk” (r. Christopher Nolan), "Mister în Slack Bay/ Ma loute" (r. Bruno Dumont) şi "(M)ucenicul/ (M)uchenik” (r. Kirill Serebrennikov).
 
Nominalizările la toate categoriile Premiilor Gopo au fost stabilite de un juriu de preselecţie alcătuit din profesionişti din domeniu: Nap Toader (regizor), Iuliana Tarnoveţchi (producător), Barbu Bălăşoiu (operator), Radu Corciova (scenograf), Gabriela Albu (exploatant) şi criticii de film Irina Margareta Nistor, Cătălin Olaru, Cristian Mărculescu, Angelo Mitchievici, Ion Indolean.
 
Aproximativ 450 de membri activi din industria cinematografică românească vor fi invitaţi să desemneze câştigătorii trofeelor Gopo 2018. Acest lucru va fi realizat printr-un sistem de vot asigurat de firma de audit şi consultanţă PwC România.
 
Gala Premiilor Gopo 2018, ediţia a 12-a, este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei, Babel Communications şi Ministerului Culturii şi Identităţii Naţionale.
 
Lista completă a nominalizărilor pentru premiile Gopo 2018
 

CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ)

6,9 PE SCARA RICHTER

Regia: Nae Caranfil, Producător: Tudor Reu, Cristian Mungiu, Hristo Hristov (Mobra Films)

BREAKING NEWS

Regia: Iulia Rugină, Producător: Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu, Bogdan Crăciun (Hai-Hui Entertainment)

FIXEUR

Regia: Adrian Sitaru, Producător: Ana Maria Antoci, Adrian Silişteanu, Jean des Forêts (4 Proof Film)

MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR

Regia: Emanuel Pârvu, Producător: Miruna Berescu (Asociaţia FAMart)

UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR

Regia: Daniel Sandu, Producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici (HiFilm Productions)

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ)

6,9 PE SCARA RICHTER

Regia: Nae Caranfil

ANA, MON AMOUR

Regia: Călin Peter Netzer

BREAKING NEWS

Regia: Iulia Rugină

FIXEUR

Regia: Adrian Sitaru

UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR

Regia: Daniel Sandu

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Mircea Postelnicu pentru rolul Toma din filmul “Ana, mon amour”

 

Andi Vasluianu pentru rolul Alex din filmul “Breaking News”

 

Tudor Aaron Istodor pentru rolul Radu din filmul “Fixeur”

 

Alexandru Potocean pentru rolul Costi din filmul “Mariţa”

 

Şerban Pavlu pentru rolul Doru din filmul “Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor”

 

Vlad Ivanov pentru rolul preotului Ivan din filmul “Un pas în urma serafimilor”

 

CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Diana Cavaliotti pentru rolul Ana din filmul “Ana, mon amour”

 

Voica Oltean pentru rolul Simona din filmul “Breaking News”

 

Ela Ionescu pentru rolul Eva din filmul “Dimineaţa care nu se va sfârşi”

 

Cristina Flutur pentru rolul Ioana din filmul “Hawaii”

 

Ofelia Popii pentru rolul Vera din filmul “Portrete în pădure”

 

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Lucian Ifrim pentru rolul Tudor din filmul “Aniversarea”

 

Emanuel Pârvu pentru rolul Sandu din filmul “Aniversarea”

 

Adrian Văncică pentru rolul poliţist din filmul “Ultima zi”

 

Ali Amir pentru rolul Aid din filmul “Un pas în urma serafimilor”

 

Ilie Dumitrescu Jr. pentru rolul Olah din filmul “Un pas în urma serafimilor”

 

CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Carmen Tănase pentru rolul mamă Toma din filmul “Ana, mon amour”

 

Simona Bondoc pentru rolul Valeria din filmul “Aniversarea”

 

Diana Spătărescu pentru rolul Anca Răşcanu din filmul “Fixeur”

 

Rodica Lazăr pentru rolul Viorica din filmul “Hawaii”

 

Ana Ciontea pentru rolul Maria din filmul “Mariţa”

 

CEL MAI BUN SCENARIU (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Nae Caranfil pentru filmul “6,9 pe scara Richter”

 

Ana Agopian, Oana Răsuceanu, Iulia Rugină pentru filmul “Breaking News”

 

Claudia Silişteanu, Adrian Silişteanu pentru filmul “Fixeur”

 

Anca Buja şi Cristi Eftime pentru filmul “Mariţa”

 

Daniel Sandu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

 

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ)

Liviu Pojoni pentru filmul “Aniversarea”

 

Adrian Silişteanu (RSC) pentru filmul “Fixeur”

 

Silviu Stavilă pentru filmul “Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor”

 

Andrei Dăscălescu pentru filmul “Planeta Petrila”

 

George Dăscălescu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

 

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ)

Dana Bunescu pentru filmul “Ana, mon amour”

 

Cătălin Cristuţiu pentru filmul “Breaking News”

 

Mircea Olteanu, Ştefan Pârlog, Andrei Dăscălescu pentru filmul “Planeta Petrila”

 

Ştefan-Ioan Tatu pentru filmul “Ultima zi”

 

Mircea Olteanu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

 

CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ)

Aleksander Simeonov, Tamas Szekely, Florin Tăbăcaru pentru filmul “6,9 pe scara Richter”

 

Dana Bunescu, Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Cristinel Şirli pentru filmul “Ana, mon amour”

 

Liviu Lupşa, Marius Leftărache pentru filmul “Aniversarea”

 

Ioan Filip, Dan Ştefan Rucăreanu pentru filmul “Fixeur”

 

Daniel Soare, Mirel Cristea, Marius Leftărache pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

 

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ)

Nae Caranfil, Bogdan Dimitriu, Liviu Mănescu pentru filmul “6,9 pe scara Richter”

 

Răzvan Enciu, Ferenc Darvas pentru filmul “La drum cu tata”

 

Vladimir Cosma pentru filmul “Octav”

 

Jurjak, Ana Dubyk pentru filmul “Planeta Petrila”

 

Marius Leftărache pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

 

CELE MAI BUNE DECORURI (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Andreea Popa pentru filmul “6,9 pe scara Richter”

 

Alina Penţac pentru filmul “Aniversarea”

 

Bogdan Ionescu pentru filmul “La drum cu tata”

 

Călin Papură pentru filmul “Octav”

 

Adrian Cristea pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

 

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Doina Levintza, Adina Bucur pentru filmul “6,9 pe scara Richter”

 

Velica Panduru pentru filmul “Aniversarea”

 

Ana Ioneci pentru filmul “Hawaii”

 

Svetlana Mihăilescu pentru filmul “Octav”

 

Cireşica Cuciuc pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

 

CEL MAI BUN MACHIAJ ŞI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Cătălin Ciutu, Dana Roşeanu şi Iulia Roşeanu pentru filmul “6,9 pe scara Richter”

 

Cristina Paul şi Heike Ersfeld pentru filmul “Ana, mon amour”

 

Domnica Bodogan şi Dana Roşeanu pentru filmul “Aniversarea”

 

Domnica Bodogan şi Bianca Boeroiu pentru filmul “La drum cu tata”

 

Lidia Ivanov şi Bianca Boeroiu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

 

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ)

LA DRUM CU TATA

Regia: Anca Miruna Lăzărescu, producător: Daniel Mitulescu, Cătălin Mitulescu (Strada Film)

MARIŢA

Regia: Cristi Iftime, producător: Ada Solomon, Radu Stancu (Hi Film Productions)

MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR

Regia: Emanuel Pârvu, producător: Miruna Berescu (Asociaţia FAMart)

UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR

Regia: Daniel Sandu, producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici (Hi Film Productions)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

Braşov 1987. Doi ani prea devreme

Regia: Liviu Tofan, producător: Demeter Andras Istvan, Nicolae Pepene (Muzeul Naţional de Istorie Braşov, Casa de producţie TVR)

Eu sunt Hercule

Regia: Marius Iacob, producător: Corina Gliga, Irina Malcea (Manekino Film) şi Hanka Kastelikava (HBO Europe)

Ouăle lui Tarzan

Regia: Alexandru Solomon, producător: Ada Solomon (HiFilm Productions)

Planeta Petrila

Regia: Andrei Dăscălescu, producător: Anamaria Antoci, Hanka Kastelicova, Alina David (FilmLab, HBO Europe, HBO România)

Procesul

Regia: Claudiu Mitcu, producător: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fita (We Are Basca SRL)

Ţara moartă

Regia: Radu Jude, producător: Ada Solomon (HiFilm Productions)

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ

“Alb”, producător: Smaranda Sterian, Paul Cioran (Boom Film), regia: Paul Cioran

 

“Chers Amis”, producător: Valeriu Andriuţă (Asociatia Cinemascop), regia: Valeriu Andriuţă

 

“Cumulonimbus”, producător: Ana Maria Pîrvan (Storyscapes / Studio Set), regia: Ioana Mischie

 

“O noapte în Tokoriki”, producător: Natalia Gurău (UNATC "I.L.Caragiale" Bucureşti), regia: Roxana Stroe

 

“Scris/Nescris”, producător: Anamaria Antoci, Adrian Silişteanu (4 Proof Film), regia: Adrian Silişteanu

 

TÂNĂRĂ SPERANŢĂ

Ana Cântăbine pentru scenografia filmului “Offstage”

 

Serghei Chiviriga pentru regia filmului “Cel mai bun client”

 

Ştefan Iancu pentru rolul din filmul “Un pas în urma serafimilor”

 

Tudor Botezatu pentru regia filmului “Sechestraţi fără voie”

 

Voica Oltean pentru rolul din filmul “Breaking News”

 

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN

“Cealaltă parte a speranţei” / “The Other Side of Hope” (r. Aki Kaurismäki), Finlanda, distribuitor: Independenţa Film

 

“Despre trup şi suflet” / “On Body and Soul” (r. Ildikó Enyedi), Ungaria, distribuitor: Bad Unicorn

 

“Dunkirk” / “Dunkirk” (r. Christopher Nolan), Marea Britanie, Olanda, Franţa, SUA, distribuitor: Vertical Entertainment

 

“Mister în Slack Bay” / “Ma Loute’’ (r. Bruno Dumont), Germania, Franţa, distribuitor: Vito Film

 

“(M)ucenicul” / “(M)uchenik” (r. Kirill Serebrennikov), Rusia, distribuitor: Transilvania Film

 

 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările