Unii lideri ai lumii trăiesc în palate. Alţii se bucură de discreţia unui majordom, de o flotă întreagă de iahturi sau de crame pline de vinuri rare. Preşedintele Uruguayului, însă, José Mujica, fost luptător de gherilă, este o excepţie. El locuieşte într-o casă şubredă la periferia capitalei Montevideo, fără niciun servitor, iar ca pază are doi ofiţeri într-o maşină parcată pe un drum neasfaltat.

În mod normal, preşedintele unui stat se bucură de o serie de avantaje materiale care îl distanţează de electoratul său. BBC scrie despre Jose Mujica, preşedintele care "donează cea mai mare parte din salariul său" şi locuieşte la o fermă.

Messi sau Cavani? Superderby în America de Sud

De când starul Barcelonei a fost numit căpitan al „pumelor”, Argentina merge tot mai bine. Urmează confruntarea cu un alt colos al Americii de Sud, Uruguayu (sâmbătă, ora 03.00, DigiSport3).

• La Londra începe „Mondialul“  cu medalii

La Londra începe „Mondialul“ cu medalii

Turneul de fotbal masculin debutează mâine şi se anunţă a fi o luptă pentru supremaţie între Spania şi Brazilia. Probabil, va fi o „repetiţie“ pentru CM 2014.

• Careu pentru aur

Careu pentru aur

Spania, Brazilia, Marea Britanie şi Uruguay se bat pentru primul loc la turneul de fotbal de la Jocurile Olimpice de la Londra. Competiţia începe la 26 iulie, cu o zi înainte de festivitatea de deschidere.

• „Stejarii“ au cap de grămadă din Georgia

„Stejarii“ au cap de grămadă din Georgia

Victorioasă cu Uruguay (29-9) şi Argentina Jaguars (23-21), naţionala de rugby va disputa duminică, de la ora 20.00, finala IRB Nations Cup, cu Italia, iar în linia întâi va apărea georgianul Otar Turaşvili  .

• Mutu „a comis-o“ şi la Cesena

Mutu „a comis-o“ şi la Cesena

Convocarea la echipa naţională a României pentru amicalul cu Uruguay de miercurea trecută i-a adus numai probleme lui Mutu.

• România, egala campioanei Americii de Sud: 1-1 cu Uruguay la București!

România, egala campioanei Americii de Sud: 1-1 cu Uruguay la București!

Echipa de fotbal a României a susținut în această seară, la București, cel mai tare meci amical din ultimii ani. Ea a terminat la egalitate, 1-1, cu selecţionata Uruguay-ului, campioana Americii de Sud şi semifinalistă a ultimei ediţii a Campionatului Mondial. Oaspeții au deschis scorul la primul atac, în minutul 2, când Cavani a șutat plasat, iar Bogdan Stancu a egalat în minutul 50, cu o lovitură cu capul.

• Victor Piţurcă: ”În repriza secundă am jucat extraordinar!”

Victor Piţurcă: ”În repriza secundă am jucat extraordinar!”

Selecționerul Victor Piţurcă a avut motive să fie mulţumit de rezultatul de egalitate, 1-1, obținut în fața Uruguayului, campioana Americii de Sud. El a recunoscut că oaspeții au fost periculoși până la pauză, însă a remarcat jocul din a doua repriză a tricolorilor.

• Mutu aleargă  după record

Mutu aleargă după record

Ajuns veteran la naţională, fotbalistul Cesenei poate intra astăzi în istorie dacă reuşeşte un gol în poarta Uruguayului.

• Dezinteres naţional

Dezinteres naţional

FRF a pus vineri în vânzare biletele pentru amicalul România – Uruguay, programat la 29 februarie, dar interesul publicului e minim, doar 500 de tichete fiind vândute până aseară.

• Luis Suarez, „canibal rasist“

Luis Suarez, „canibal rasist“

După ce şi-a muşcat de ureche un adversar, atacantul uruguayan al lui Liverpool a fost suspendat ieri opt etape pentru remarci rasiste.

• Primul fotbalist negru din Europa

Primul fotbalist negru din Europa

Uruguayanul José Leandro Andrade a devenit în anii ’20 ai secolului XX idolul „Bătrânului Continent“. La Olimpiada de la Paris, din 1924, Andrade a uimit cu jocul său şi a făcut una cu pământul un munte de prejudecăţi. Pagini realizate de redacţia Historia

• Uruguay, regina Americii

Uruguay, regina Americii

„Celeştii“ au pus mâna pentru a 15-a oară pe trofeu, după ce au trecut în finală de Paraguay. 16 ani a aşteptat Uruguay pentru a triumfa iar în cea mai tare competiţie din America de Sud.

• Paraguay - Uruguay, finala Copei America!

Paraguay - Uruguay, finala Copei America!

Echipa naţională a Paraguayului s-a calificat, în această dimineaţă, în finala Copei America după ce a trecut de Venezuela în urma executării loviturilor de departajare.

• Suarez duce Uruguay în finala Copei America!

Suarez duce Uruguay în finala Copei America!

Echipa naţională a Uruguayului este prima finalistă a ediţiei 2011 a Copei America, după ce a eliminat în semifinale naţionala statului Peru.

• Uruguay a ucis Argentina la penalty-uri

Uruguay a ucis Argentina la penalty-uri

Echipa naţională a Argentinei, ţara-gazdă a Copei America, a fost eliminată, azi-noapte, în sferturile de finală de către Uruguay, o altă favorită la caştigarea trofeului.

• Uruguay - Argentina, în sferturile Copei America!

Uruguay - Argentina, în sferturile Copei America!

Echipa naţională a Uruguayului s-a calificat în sferturile de finală ale Copei America, după ce a învins cu 1-0 naţionala Mexicului, azi-noapte, prin golul fostului jucătorul al CFR-ului, Alvaro Pereira.

• Uruguay va participa la Copa America fără Fucile, dar cu Forlan

Uruguay va participa la Copa America fără Fucile, dar cu Forlan

Selecționata Uruguay-ului a anunțat lotul de jucători cu care va participa la Copa America. Clasată oe locul 4 la ultima ediție a Campionatului Mondială, ea va fi lipsită de serviciile lui Jorge Fucile, care nu a putut fi recuperat după o mai veche accidentare.