Stiri despre comentarii

    2010 rezultate: Sortare: Cronologic ↓ Dupa popularitate
  • Crime pregătite la microfon
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Crime pregătite la microfon

    22 decembrie 1989. Pe ecranele televizoarelor se succed scene halucinante. În locul odelor pentru „Cârmaci“ sunt strigate măscări la adresa „tiranului“. Victorie! Dictatorul a fugit!

  • Nomenclatura  la vânătoare
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Nomenclatura la vânătoare

    Poate că niciunde nu se observă mai bine trăsăturile, fizionomia, caracteristicile a ceea ce s-a numit nomenclatură decât în momentele ei de respiro, când tovarăşii de la vârf deveneau „umani", se destindeau, ieşeau din fumul nevăzut şi apăsător al şedinţelor şi plenarelor interminabile, când îşi permiteau, însă mereu vigilenţi, prevăzători, câte-o agapă, câte-un chef sau dădeau curs vreunei pasiuni, vreunui „ho

  • Începem să ne trezim?
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Începem să ne trezim?

    Da, ne aflăm pe marginea prăpastiei. Dacă vom cădea, va fi din prostie, şi nu pentru că aşa ne-a fost scris.

  • Mararu cel Mare şi Sfânt
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Mararu cel Mare şi Sfânt

    Suntem o ţară cotropită de interlopi? Aşa se pare, după cum se înşiră nenorocirile de-a lungul şi de-a latul patriei.

  • Asta nu e România mea!
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Asta nu e România mea!

    Cum ieşi pe stradă, cum te izbeşte «mirosul» greu, pestilenţial al mitocăniei, al mojiciei, al mizeriei, al grosolăniei.

  • Sarkozy & Băsescu
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Sarkozy & Băsescu

    Băsescu, Berlusconi şi Sarkozy sunt cei mai pitoreşti şefi de stat din Europa acestor ani.

  • Sex, droguri şi politică
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Sex, droguri şi politică

    Veţi putea citi despre mafia damelor de companie, cu puternice ramificaţii în România.

  • România nu mai oferă nicio speranţă
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    România nu mai oferă nicio speranţă

    „Orgoliul unui om născut într-o cultură mică este întotdeauna rănit“, scria Cioran în ultima sa carte scrisă în limba română, înainte de a pleca definitiv în Franţa.

  • Drumuri intrate la apă
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Drumuri intrate la apă

    Se taie panglici pentru autostrăzi din ce în ce mai scurte. Acum un an, a fost inaugurat un tronson de 42 de kilometri din Autostrada Transilvania, acum unul de 10.

  • Măsurând aiurea fericirea
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Măsurând aiurea fericirea

    Dacă România e o ţară tristă, plină de umor, de ce n-ar fi ea populată (şi) de inşi fericiţi, în ciuda etichetei lipite pe fruntea ţării?

  • Un moratoriu improbabil
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Un moratoriu improbabil

    Ca nu de puţine ori în dublul său mandat prezidenţial, Traian Băsescu a făcut o mişcare deşteaptă: a propus Puterii şi Opoziţiei parlamentare un armistiţiu temporar, până spre sfârşitul anului, invocând interesul naţional, supra sau, dacă vreţi, transpartinic.

  • O ţară simpatică
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    O ţară simpatică

    Mi-amintesc şi rescriu: un prieten din Franţa, pe care anul trecut l-am invitat să vadă cum se taie ecologic, la modul tradiţional, porcul în Maramureş, cu un cuţit de 30 de centimetri, după ce în prealabil l-am anesteziat bine pe măcelar, a vrut pe vremea aceea să ştie cam care e situaţia poltică în România.

  • Despre curaj
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Despre curaj

    În anii ’80, a avea curaj te putea costa libertatea sau viaţa. Acum, când nu mai costă nimic, «curajul» a devenit impertinenţă ieftină, paradă agresivă, grosolănie.

  • Presupuneri mortale
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Presupuneri mortale

    Când ieşi în trafic, în România, sunt câteva presupuneri pe care nu ai voie să ţi le asumi.

  • Eternitatea lui Caragiale
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Eternitatea lui Caragiale

    Colegul Sabin Orcan scria, acum o săptămână, despre actualitatea lui Caragiale. Eu cred că e vorba chiar de eternitate!

  • Cristian  Ţopescu: Eul Sportivului
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Cristian Ţopescu: Eul Sportivului

    Gloria sportivă ajunsă pe umerii unui tânăr cu mai puţine calităţi morale devine grea, peste măsură de grea.

  • În sfârşit!
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    În sfârşit!

    Gata, sistemul medical românesc renaşte! Va înflori fulgerător.

  • Când nimeni nu mai are dreptate
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Când nimeni nu mai are dreptate

    Societatea autohtonă s-a «stabilizat», s-a instalat într-o unanimitate a injuriei, într-o mare de negativitate agresivă. În orice direcţie ai privi, simţi maidanul.

  • Vaslui: Mister în cazul militarului sinucigaş
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Vaslui: Mister în cazul militarului sinucigaş

    Oamenii legii refuză să vorbească despre ancheta demarată după ce Liviu Rotaru şi-a tras sâmbătă un glonţ în cap. Mama, fratele şi sora soldatului au ajuns de ieri dimineaţă în ţară, însă au respins dialogul. Vecinii spun că Liviu era un tânăr cu mult bun simţ.

  • Clubul devoratorilor de TV
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Clubul devoratorilor de TV

    Vedeta Acasă TV Diana Dumitrescu şi-a petrecut vacanţa de vară alături de soţul ei, într-o staţiune de pe Riviera Franceză.

  • Comentariile alarmante ale liderilor Fidesz, o bilă neagră
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Comentariile alarmante ale liderilor Fidesz, o bilă neagră

    Oficialii din noul guvern ungar de centru-dreaptă Fidesz au speriat investitorii, săptămâna trecută, cu declaraţii care sugerează Ungaria ar fi aproape de un dezastru economic similar cu cel al grecilor, notează Reuters.

  • Comentarii rasiste pe o pagină de Facebook
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22