Victorie fantastică pentru Irina Begu, în primul tur la Australian Open. A revenit incredibil într-un meci care părea pierdut şi care a durat peste trei ore

0

Irina Begu a oferit meciul începutului de turneu la Australian Open şi a încheiat victorioasă o partidă în care a refuzat să cedeze lupta.

Begu, numărul 40 mondial, a întâlnit-o pe rusoaica Ekaterina Makarova, numărul 33 WTA, şi a pornit cu stângul în meci. A pierdut primul set cu 3-6, iar în setul al doilea a fost condusă cu 4-0.

Când totul părea dus, Irina a avut o revenire spectaculoasă şi a luat şase gameuri la rând, trimiţând meciul în setul decisiv. Apoi a fost din nou condusă cu 4-1 şi 5-2, a început să plouă şi partida s-a întrerupt puţin, iar la reluare jucătoarea noastră a câştigat cu 8-6.

Meciul a durat trei ore şi două minute.

În turul următor, Irina Begu va evolua împotriva croatei Petra Martici, locul 81 WTA.

Monica Niculescu a fost eliminată în primul tur de Mona Barthel, din Germania, scor 4-6, 5-7.