Victoria carierei pentru Monica Niculescu, după un meci maraton cu Maria Şarapova, la Doha

0
Monica Niculescu

Monica Niculescu şi Maria Şarapova s-au întâlnit în primul tur al turneului de la Doha, care a început azi în Qatar.

Cele două au oferit un meci maraton, întins pe durata a două ore şi 40 minute. Rusoaica şi-a adjudecat primul set cu 6-4, după o oră şi două minute, dar Monica a revenit în setul doi, pe care l-a câştigat în 58 de minute cu acelaşi scor, 6-4.

După două ore de joc s-a intrat în decisiv, unde s-a mers cap la cap până la 3-3. Apoi, Monica s-a desprins şi a câştigat setul cu 6-3, consemnând cea mai răsunătoare victorie din cariera ei.

În turul următor, Monica va evolua împotriva învingătoarei dintre Magdalena Rybarikova (18 WTA - Slovacia) şi Fatma Al Nahbani (520 WTA - Oman).