Sorana Cîrstea, la un pas de a intra în istoria tenisului. Meci incredibil în care a triumfat jucătoarea noastră

0

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Linz, după un meci care a fost la un pas să răstoarne istoria tenisului.

Sorana Cîrstea s-a impus în optimi la Linz, în duelul cu Natalia Vikhlyantseva, scor 7-6, 6-4. Sportiva noastră a câştigat o confruntare care va rămâne în istorie pentru tie-break-ul primului set terminat cu scorul de 16-14. Sorana a concretizat abia a 6-a oportunitate, într-un tie-break care a durat 22 de minute şi 20 de secunde.

Cele două sportive au fost la o egalitate distanţă să ajungă la borna setată în 2011 de Samantha Stosur şi Maria Kirilenko. Ele au intrat atunci în Cartea Recordurilor tenisului, disputând în optimile de finală ale US Open cel mai lung tie-break dintr-o competiţie de Mare Şlem (la simplu feminin). Kirilenko s-a impus atunci cu 17-15

Recordul all-time la fete e deţinut de o dispută din circuitul ITF. Chiar anul acesta, la Moscova, în februarie, Akgul Amanmuradova a câştigat cu 22-20 tie-breakul setului doi contra lui Anna Zaja

În turul următor, la Linz, Sorana Cârstea o va întâlni pe Magdalena Rybarikova.