Simona Halep, ca un uragan la Stuttgart! Revenire spectaculoasă într-un thriller de trei seturi, cu Magdalena Rybarikova

0

Simona Halep a debutat cu succes în turul secund al turneului de la Stuttgart, unde a întâlnit-o pe slovaca Magdalena Rybarikova.

Halep a început meciul şovăielnic şi a fost condusă în primul set cu 1-0, după care a mers cap la cap cu Rybarikova pănă la 3-3. Acolo şi-a pierdut serviciul şi nu a mai reuşit să revină, pierzând setul cu 4-6  În setul al doilea, liderul WTA a intrat mult mai decisă pe teren şi a câştigat cu 6-2, chiar dacă setul a început cu un break al adversarei. Simona a reuşit apoi o serie de cinci game-uri consecutive.

Apoi Halep a jucat din ce în ce mai bine, iar rezultatele s-au văzut. În decisiv, Simona a fost extrem de puternică, a avut un joc consistent şi s-a impus cu 6-3.

Partida a durat o oră şi 54 de minute. Simona Halep va juca în sferturi cu învingătoarea din meciul Laura Siegemund - Coco Vanderweghe.

Mâine, Halep va avea zi de pauză, urmând a reveni pe teren vineri, la o oră care va fi anunţată ulterior.