S-a stabilit prima semifinală a Campionatului Mondial de handbal. Cinci jucătoare de la CSM Bucureşti se luptă pentru un loc în marea finală

0
Bella Gullden

Prima semifinală a Campionatului Mondial de handbal feminin, care se desfăşoară în Germania, va aduce pe teren cinci jucătoare de la CSM Bucureşti.

În primul sfert de finală, Suedia a învins Danemarca cu 26-23 având în Bella Gullden şi Nathalie Hagman două jucătoare de bază, care au marcat cinci, respectiv patru goluri. La suedeze a jucat şi Sabina Jacobsen, tot de la CSM Bucureşti, care însă n-a punctat.

În cel de-al doilea sfert de finală, Franţa a trecut de Muntenegru, scor 25-22, cu Camille Ayglon marcatoare a unui gol şi Gnosiane Niombla, autoare a două goluri.

Aşadar, în prima semifinală se vor întâlni Suedia şi Franţa, cu cinci jucătoare de la CSM Bucureşti pe teren.

Azi sunt programate ultimele două sferturi de finală;  Olanda - Cehia şi Rusia - Norvegia. La norvegience evoluează o altă jucătoare de la CSM, Amanda Kurtovici. în vreme ce antrenoarea Olandei, Helle Thomsen este şi antrenoarea campioani României.