România a debutat cu dreptul la Europenele de futsal. 6-1 cu Belgia şi "tricolorii" sunt aproape de sferturi

0
"Tricolorii" au jucat foarte bine contra Belgiei

Naţionala de futsal a României a început cu victorie turneul final al Campionatului European, care se desfăşoară în Belgia.

"Tricolorii" antrenaţi de Nelu Stancea au bătut formaţia ţării gazdă cu scorul de 6-1, prin golurile marcate de Răducu, Fl. Matei (2), Lupu, Şotârcă şi portarul Iancu, care a fost eroul meciului, având o evoluţie entuziasmantă.

În contextul în care din grupă se califică primele două echipe, victoria cu Belgia echilivalează în mod normal cu accederea în sferturile de finală, meciul cu Ucraina de joi (ora 19.30, Eurosport) urmând a stabili doar cine va fi liderul grupei.

Indiferent că terminăm pe locul 1 sau pe locul 2, România va avea parte de un adversar puternic în sferturi, Rusia sau Portugalia, formaţii cotate mai bine decât prima noastră reprezentativă.