Nedved invinge pe Bayern MUnchen

0

Excursia romanilor Ghioane si Cernat pe "Santiago Bernabeu" s-a terminat prost pentru cei doi, Dinamo Kiev fiind invinsa cu scorul de 1-0 de catre Real Madrid. In minutul 35, Michael Owen inscrie

Excursia romanilor Ghioane si Cernat pe "Santiago Bernabeu" s-a terminat prost pentru cei doi, Dinamo Kiev fiind invinsa cu scorul de 1-0 de catre Real Madrid. In minutul 35, Michael Owen inscrie singurul gol al meciului dupa o pasa primita de la Ronaldo, brazilianul driblandu-l in prealabil pe Ghioane. Prin victoria obtinuta ieri de iberici, Real Madrid, Dinamo Kiev si Leverkusen au adunat sase puncte si conduc grupa B a Ligii Campionilor. Chiar daca au pierdut, ucrainenii au pus in pericol de cateva ori poarta lui Casillas si numai interventiile precise ale ibericului sau norocul au facut ca Dinamo Kiev sa nu marcheze. In repriza a doua, la Dinamo Kiev a intrat si Cernat, in timp ce Ghioane, care a inceput titular, a fost schimbat in minutul 87. Ajax Amsterdam a depasit esecul din campionat, cand a fot invinsa pe teren propriu de catre Heerenveen si a executat fara mila pe Maccabi Tel-Aviv, scor 3-0 pentru olandezi. La Ajax, atat Lobont, cat si Mitea au facut parte din prima echipa, iar portarul roman nu s-a remarcat decat la lovitura de cap a lui Cohen, in minutul 16, in rest Maccabi nereusind sa puna in pericol poarta aparata de catre Lobont. Din pacate pentru olandezi, victoria a fost umbrita de decizia directorului tehnic al echipei, Louis van Gaal, de a demisiona. Louis van Gaal nu a furnizat nici o informatie referitoare la motivele deciziei de a demisiona, dar acesta se afla in conflict cu antrenorul Ronald Koeman. Presa olandeza de ieri sustine ca Louis van Gaal, care a preluat functia de director tehnic la Ajax in octombrie 2003, ar putea fi noul tehnician al echipei Bayern MUnchen sau ar putea deveni director tehnic al gruparii engleze Chelsea Londra. Meciul-vedeta al serii a fost cel dintre Juventus Torino si Bayern MUnchen, italienii reusind sa se impuna cu scorul de 1-0, prin punctul reusit de catre Pavel Nedved in minutul 75. Ibrahimovic l-a gasit pe Nedved cu o pasa la marginea careului, iar cehul l-a invins pe Kahn dupa un sut la coltul lung. Alte rezultate inregistrate in Liga Campionilor: Liverpool - La Coruna 0-0; As Monaco - Olympiakos 2-1; Bayern Leverkusen - AS Roma 3-1; Fenerbahce - Lyon 1-3; Sparta Praga - Manchester United 0-0.