Mutu, 12 meciuri fara gol

0

* Chelsea a remizat, scor 2-2, cu formatia de liga secunda Watford, iar in finalul meciului romanul a ratat cea mai mare ocazie a partidei * Ionel Ganea si-a facut debutul in fotbalul englez, el evoluand timp de 18 minute in intalnirea Kidderminster - Wolverhampton, scor 1-1.

Atacantul roman Adrian Mutu nu a reusit sa marcheze nici in meciul din turul trei al Cupei Angliei contra divizionarei secunde Watford, scor 2-2, chiar daca a evoluat toate cele 90 de minute. In urma acestei partide s-au facut 12 meciuri de cand romanul nu a mai trimis balonul in plasa portii adverse. Impotriva gruparii din liga a doua, Mutu a evoluat destul de bine. El a contribuit la inscrierea primului gol de catre Chelsea. Din pasa romanului, Gronkjaer a ramas singur cu portarul, care l-a faultat, iar Gudjonsen a transformat lovitura de pedeapsa. Spre finalul primei reprize, Mutu ar fi putut pune capat perioadei de ineficacitate pe care o traverseaza, dar a luftat dintr-o pozitie favorabila. In urma rezultatului de egalitate, partida se va rejuca la mijlocul lunii ianuarie, cu Chelsea in postura de gazda. Mutu nu a fost singurul roman prezent pe teren la meciurile din Cupa Angliei. Ionel Ganea a evoluat in ultimele 18 minute ale intalnirii Wolverhampton - Kidderminster, scor 1-1, si nu a reusit decat doua actiuni consistente, el nereusind sa se inteleaga prea bine cu noii sai coechipieri. De altfel, la finalul meciului, antrenorul lui Wolverhampton, Dave Jones, s-a aratat nemultumit de prestatia jucatorilor. "Nu am evoluat deloc bine. Fotbalistii ar trebui sa se intrebe daca au abordat meciul asa cum trebuie", a incheiat Dave Jones. As fi preferat ca meciul sa nu se rejoace, dar Kidderminster merita aceasta sansa, pentru ca a luptat pentru ea", a spus Dave Jones. "Mi-as fi dorit ca echipa gazda sa marcheze mai devreme, pentru ca golul lor ne-a trezit. Am redus din viteza si am fost pedepsiti. Am fi putut castiga, dar trebuie sa recunoastem ca nu ar fi fost corect. Trebuie sa facem totul pentru a castiga in meciul de pe "Molineux"", a mai spus Dave Jones. Potrivit site-ului oficial al clubului Wolverhampton, federatia engleza a decis ca meciul dintre cele doua echipe sa se rejoace pe data de 13 ianuarie.