Monica Rosu, primul loc la Gent, in finala de la sarituri

0

Gimnasta Monica Rosu a obtinut locul intai in finala la sarituri din cadrul concursului de la Gent (Belgia), etapa a Cupei Mondiale de gimnastica, informeaza site-ul oficial al competitiei. Rosu, care

Gimnasta Monica Rosu a obtinut locul intai in finala la sarituri din cadrul concursului de la Gent (Belgia), etapa a Cupei Mondiale de gimnastica, informeaza site-ul oficial al competitiei. Rosu, care a obtinut nota 9,525, le-a devansat pe sportivele Alicia Sacramone (SUA) si Anna Pavlova (Rusia). Ambele sarituri ale sportivei noastre au avut ca nota de plecare 9,800. La prima saritura, Monica Rosu a primit din partea celor sase arbitri 9,550, iar la a doua 9,500. Pentru victoria de la Gent, Monica Rosu a obtinut 50 de puncte in clasamentul Federatiei Internationale de Gimnastica (FIG) si un cec in valoare de 1.300 de euro. In proba de cal cu manere, gimnastul Marius Urzica a obtinut nota 9,887 si s-a clasat pe pozitia a doua, in urma chinezului Qin Xiao, care a obtinut nota 9,925. Locul al treilea a fost ocupat de belgianul Gunther Couckhuyt. Sportivul roman a primit 35 de puncte in clasamentul FIG si un cec in valoare de 1.000 de euro. In finala la sol, sportivul Ioan Suciu s-a clasat al doilea, cu nota 9,738, fiind devansat de sportivul brazilian Diego Hypolito, care a primit nota 9,737. Pe locul al treilea s-a clasat reprezentantul Olandei, Jeffrey Wammes, cu 9,587. Ioan Suciu a primit 35 de puncte in clasamentul FIG si un cec in valoare de 1.000 de euro.