Mircea Lucescu se îndepărtează de titlu: a fost egalat în ultimul minut

0
Mircea Lucescu FOTO AP

Şahtior Doneţk a făcut doar 2-2 pe terenul lui Metalist Harkov, deşi a evoluat o repriză cu un om în plus. Echipa lui Mircea Lucescu a luat gol în ultimul minut.

Metalist Harkov şi Şahtior Doneţk au încheiat la egalitate, scor 2-2, meci contând pentru etapa a 16-a a campioantului din Ucraina. Golurile au fost marcate de Dovgiy (17) şi Priyomov (90 plus 3), respectiv Dario Srna (45 penalty) şi Luiz Adriano (72).

Şahtior a evoluat cu un om în plus de la finalul primei reprize, când Ryzhuk a fost eliminat, iar Srna a transformat penaltyul.

În urma acestui meci, Şahtior Doneţk este la patru puncte de liderul Dinamo Kiev, care are un meci mai puţin, duminică, împotriva lui Olimpik Doneţk.

Mircea Lucescu are un adevărat istoric al meciurilor pierdute în ultimul minut.