Meci fantastic: Djokovici, eliminat de la Australian Open. Două surprize de proporţii în aceeaşi zi la Melbourne

0

De şase ori campion la Australian Open, sârbul de 30 de ani a părăsit ediţia din 2018 în optimi, după un eşec în faţa unui adversar care nu se află nici măcar în Top 50 mondial.

Novak Djokovici (14 ATP) a venit la Melbourne, după o lungă perioadă de inactivitate: între 12 iulie 2017, atunci când a fost învins la Wimbledon, şi 16 ianuarie 2018, când a debutat la Australian Open, Djokovici a jucat un singur meci. Vorbim despre demonstrativul pe care l-a câştigat, la Kooyong (Australia), cu Thiem.

Chiar şi aşa, sârbul a trecut de primele trei tururi în primul Grand Slam al anului, cedând un singur set în confruntările cu Young (63 ATP), Monfils (39 ATP) şi Ramos (22 ATP).

Ajuns faţă în faţă cu sud-coreeanul Chung (58 ATP), Djokovici a pornit cu stângul. A fost condus cu 4-0 în primul set, dar apoi a egalat scorul la 5. Ulterior, setul a intrat în tie-break, acolo unde Chung s-a impus cu 7-4.

Setul doi a început aproape identic cu primul. 3-0 şi 4-1 pentru ocupantul locului 58 ATP, după care, din nou, Djokovici a egalat: 4-4. De această dată însă, asiaticul a câştigat mai uşor, fără să aibă nevoie de tie-break: 7-5.

Decisivul a început cu Chung conducând cu 3-1. Apoi, din nou, egalitate: 3-3. De aici s-a mers pe serviciu, astfel că s-a ajuns la tie-break. Aici, Chung a bătut cu 7-3, triumfând după 3 ore şi 25 de minute.

Anonimul Sandgren, victorie uriaşă

În sferturi, Hyeon Chung (21 de ani) se va duela cu Tennys Sandgren (97 ATP). Americanul de 26 de ani a provocat cealaltă supriză a zilei la Melbourne, învingându-l pe Thiem (5 ATP), scor 6-2, 4-6, 7-6, 6-7, 6-3. Meciul a durat 3 ore şi 57 de minute!

Atât Chung, cât şi Sandgren se află la cele mai bune rezultate obţinute vreodată la un turneu de Grand Slam. Până la Australian Open 2018, sud-coreeanul nu trecuse niciodată de a treia rundă într-un „major“. Pentru Sandgren, cel mai bun rezultat fusese prezenţa în turul I la French Open şi US Open, de fiecare dată în 2017. La Melbourne, americanul nu depăşise niciodată calificările!

Tabloul sferturilor

Nadal (1 ATP) – Cilici (6 ATP)

Dimitrov (3 ATP) – Edmund (49 ATP)

Sandgren (97 ATP) – Chung (58 ATP)

Federer (2 ATP) – Berdych (20 ATP)

CITEŞTE ŞI:

Halep, răzbunată în relaţia cu Adidas: Anunţ făcut de Darren Cahill după ce nemţii au renunţat la Simona

Halep şi-a aflat adversara din sferturi: A bătut-o cam pe unde a prins-o, de cinci ori în şase meciuri

FOTO Halep a postat poza zilei pe Instagram: Simona le-a arătat fanilor ei cum a sărbătorit calificarea în sferturi

Halep, tratată ca o regină în presa internaţională: „I-a trântit uşa în nas japonezei! A existat doar Simona pe teren“

Halep, ca Bruce Willis în Greu de ucis: Australienii au descoperit un capitol la care Simona e imbatabilă din 2013

Halep, bilanţ formidabil: Statistica dovedeşte, încă o dată, de ce Simona e o jucătoare de clasă mondială

Halep, cea mai rezistentă jucătoare de la Australian Open: capitol la care Simona e pe primul loc în proba feminină

FOTO Suporter de lux pentru Simona Halep la meciul cu Naomi Osaka. Cine a venit special să o susţină pe jucătoarea noastră

Prag financiar important depăşit de Simona Halep la Australian Open. Care este câştigul total realizat de ea din tenis

CTP: „Pentru Simona a fost clar ce are de făcut! Osaka a jucat cu nasul sus“