Victorieeeee! Simona Halep este în finala turneului de la Roland Garros!

0

Simona Halep e la o singură victorie de trofeul de la Roland Garros, care îi poate da posbilitatea de a-şi îndeplini visul de a câştiga primul Grand Slam din carieră.

Simona Halep a trecut şi de Garbine Muguruza şi s-a calificat în finala turneului de la Roland Garros.

Liderul WTA a făcut un prim set perfect în care şi-a demolat adversara, impunându-se cu 6-1. În setul al doilea, Halep a avut ceva probleme, dar a rezistat eroic în momentele delicate şi s-a impus cu 6-4.

Simona va juca în finală cu învingătoarea din meciul Sloane Stephens - Madison Keys, care se va disputa în scurt timp.

Este a treia finală pentru Halep la Roland Garros, după cele din 2014 şi 2017, ambele pierdute.

Halep - Muguruza 6-4 VICTORiEEEE!

Halep - Muguruza 5-4 Simona a câştigat cel mai lung game al meciului, care a durat peste zece minute

Halep - Muguruza 1-0

Simona câştigă primul set de o manieră entuziasmantă.

Halep - Muguruza 1-0 Simona începe cu break

Halep şi Muguruza se întâlnesc azi, după ora 16.00, într-un meci care aduce faţă în faţă numărul 1 şi numărul 3 mondial.

Bilanţul meciurilor directe este favorabil jucătoarei din Spania, care conduce cu 3-1, dar singura dispută pe zgură dintre ele a fost câştigată de Simona.

În cealaltă semifinală de pe tabloul feminin de la Roland Garros se întâlnesc americancele Sloane stephens şi Madison Keys.