Calificare cu scuipaţi! CSM Bucureşti a învins-o pe Ferencvaros şi la Budapesta, într-un meci în care fanii maghiari au agresat-o pe Paula Ungureanu

0

După ce s-a impus în meciul tur cu 30-25, CSM Bucureşti a învins şi la Budapesta, scor 27-26 şi s-a calificat în Final Four-ul Ligii Campionilor.

FINAL DE MECI. CSM merge mai departe şi va juca pe 6-7 mai în Final Four-ul Ligii Campionilor, de la Budapesta, unde va încerca să-şi apere trofeul câştigat anul trecut. Meciul n-a fost chiar la discreţia tigroaicelor, dar nici nu se poate spune că au existat emoţii în privinţa calificării. dacă bucureştencele nu ar fi comis erori banale, între care şi ratarea a trei lovituri de la şapte metri, soarta meciului ar fi fost decisă mult mai uşor. Remarcabilă din nou prestaţia portarului Paula Ungureanu, care a apărat doar în repriza a doua, şi a rezistat cu brio şicanelor peluzei maghiare, de unde a fost scuipată, udată cu bere şi lovită cu monezi. De altfel, meciul a fost întrerupt mai bine de cinci munte pentru calmarea spiritelor.

Marcatoarele echipei CSM Bucureşti au fost Martin 5 goluri, Manea 4, Niombla 4, Bazaliu 3, Gullden 3, Torstensson 3, Mehmedovici 2, Curea 1, Ayglon 1, Brădeanu 1

A doua echipă calificată în Final Four este Buducnost Podgorica, care a învins cu 35-30 pe Larvik, după ce o bătuse şi în tur cu 31-17

S-a calificat şi Vardar Skopje, care a trecut de Midjyland cu 26-24, după ce în tur câştigase cu 28-26.

Ultima calificată în Final four este Gyor, care a învins cu 28-22 pe Metz, după ce pierduse în tur cu 31-32.

Tragerea la sorţi este programată marţi.

Min. 46, 19-21 gol Bazaliu

Meciul e întrerupt. Fanii lui Ferencvaros au scuipat-o pe Paula Ungureanu şi au aruncat cu obiecte în ea.

La reluare, în poarta noastră intră Paula Ungureanu

PAUZĂ Calificarea încă se joacă. CSM n-a jucat rău în prima repriză, dar a arătat superficialitate în unele momente importante, ratând inclusiv două lovituri de la şapte metri.

Min. 3, 0-1 gol Torstensson

Maghiarele au lovitura de începere. În poarta noastră este Grubisici.

În sala din Budapesta, unde se vor juca şi meciurile din Final Four, se anunţă vacarm, peste 6.000 de maghiari fiind pregătiţi să o ia cu asalt. Ferencvaros n-a prins nici anul trecut turneul final, astfel că un eşec în al doilea an la rând ar fi neconceput pentru fanii unguroaicelor.

Jucătoarele CSM-ului au ajuns ieri la Budapesta şi par destul de stăpîne pe situaţie. “O luăm de la 0-0, nu ne gândim că sunt 5 goluri”, a declarat portarul Paula Ungureanu, care a fost printre cele mai bune jucătoare ale bucureştencelor în meciul tur.