Liga Campionilor la handbal: succes strălucit pentru HCM Baia Mare şi calificare în sferturile de finală!

0

HCM Baia Mare a defilat în partida cu Thuringer, campioana Germaniei. Succesul cu 38-27 o califică pe HCM în sferturile Ligii Campionilor, rămâne de văzut de pe ce loc.

HCM Baia Mare s-a calificat, pentru al doilea an consecutiv, în sferturile Ligii Campionilor, succes garantat după victoria de acasă cu Thuringer, scor 38-27.

Pornită cu 0 puncte în Grupa Principală I, HCM a câştigat cinci partide din cinci şi şi-a asigurat prezenţa între primele patru echipe ale Grupei I. Deocamdată, băimărecenele sunt pe locul doi, cu zece puncte, dar pot fi întrecute de Ferencvaros sau de Larvik, care joacă duminică între ele. În ultima etapă, HCM va juca pe terenul campioanei Ungariei, Ferencvaros. Ideal ar fi ca HCM să termine căt mai sus pentru a evita cele mai bune echipe din Grupa a doua, Buducnost şi Gyor.

HCM Baia Mare: Ungureanu, Munteanu, Dumanska - portari; Do Nascimento 9, Tănăsie 6, Pineau 7, Szucs, Abbingh 6, Perianu 1, Ardean 1, Jezic 1, Marin 1, Tătar, Preda, Vizitiu 6. Antrenor: Aurelian Roşca

CSM Bucureşti joacă duminică

Dacă Baia Mare a mers ceas în grupa unu a Ligii Campionilor, CSM Bucureşti a câştigat un singur meci, cel de acasă cu Midtylland. Pentru a rămâne între primele patru formaţii din grupa a doua, campioana României trebuie să învingă încă o dată, dar de data aceasta în Danemarca.

Vineri: Gyor – Savenhof 32-26
Duminică: Midtylland – CSM Bucureşti (ora 16.10, DigiSport 1, DolceSport 1), Vardar – Buducnost

Ultima etapă: Savehof – Vardar, CSM Bucureşti – Gyor, Buducnost - Midtylland

Primele patru echipe din fiecare grupă se califică în sferturi, unde joacă încrucişat, 1 cu 4, 2 cu 3.

Din păcate, o jucătoare importantă de la HCM s-a accidentat şi va lipsi din naţionala României.