Halep, devastatoare: Simona şi-a spulberat adversara şi joacă a treia semifinală, după Stuttgart şi Madrid

0

Simona Halep (4 WTA) îşi continuă seria de vis, de când a început sezonul de zgură. Constănţeanca a câştigat 13 din ultimele 14 meciuri disputate.

Simona Halep a fost nerăbdătoare să încheie meciul cu Annet Kontaveit (68 WTA) în sferturile turneului de la Roma.

Sportiva din Estonia, venită din calificări, o eliminase pe Angelique Kerber (1 WTA) în turul II, scor 6-4, 6-0. Cu Halep însă, Annet aproape că n-a avut nicio şansă.

Românca a pornit ca din tun şi, după 18 minute, tabela arăta 4-1 pentru Halep în primul set. Abia la acest scor, Kontaveit a luat un game, însă Simona a rezolvat setul imediat: 6-2 în 35 de minute.

Actul secund a început identic: Halep s-a dus la 4-1 şi apoi, probabil, s-a şi relaxat puţin. Astfel, Kontaveit s-a apropiat la 4-3 şi a avut minge de break pentru 4-4! Halep n-a intrat însă în panică, a salvat mingea de break, după care şi-a făcut serviciul pentru 5-3.

Partida s-a încheiat după 82 de minute, după ce a patra jucătoare a lumii a luat setul doi cu 6-4.

În semifinale, sâmbătă, Simona Halep o va întâlni pe Kiki Bertens (Olanda, 20 WTA), după cum „Adevărul“ a explicat aici.

CITEŞTE ŞI:

*Avertismentul lui Halep: ce a spus Simona înainte de a treia semifinală consecutivă şi ce urmează pentru ea