FOTO România - Olanda 0-3! Echipa naţională s-a întors cu picioarele pe pământ după o repriză catastrofală

0
Primul 11 al României contra Olandei

În ultimul meci al anului, echipa naţională a României a pierdut cu 3-0 meciul de pe Arena Naţională contra Olandei.

Tricolorii au jucat bine în prima repriză, când au şi creat pericol prin Budescu şi Florin Tănase. Partea a doua a debutat prost, cu golurile lui Depay (minutul 47) şi Babel (57), şi s-a încheiat la fel de prost, cu reuşita lui De Jong (81).

Apărarea a fost somnolentă în partea a doua, începând cu fundaşii laterali, Ganea şi Hanca, şi continuând cu stopperii Moţi şi Chiricheş. Atacanţii, fie că s-au numit Ţucudean, Alibec sau Andone, nu au adus nimic bun în  jocul echipei. S-au remarcat în partea a doua doar Torje şi Grozav care au venit cu un plus de viteză pe benzi.

La începutul meciului a fost premiat căpitanul Vlad Chiricheş, care a împlinit, marţi, 28 de ani şi care a adunat peste 50 de selecţii sub tricolor.

La joc a fost prezentă şi Simona Halep, liderul WTA.

Acesta a fost ultimul meci al naţionalei României în 2017.

Echipa României: 1. Pantilimon - 27. Hanca (Torje 63'), 6. Chiricheş-cpt., 4. Moţi, 24. Ganea - 7. Chipciu, 5. Hoban (Pintili 74'), 17. Bicfalvi (Alibec 66'), 28. Tănase (Grozav 63') - 14. Budescu (Stanciu 46'), 19. Ţucudean (Andone 46'). Selecţioner: Cosmin Contra

Rezerve: 16. Niţă, 30. Lobonţ - 2. Bancu, 3. Toşca,  13. Keşeru,  21. Grigore,  25. Băluţă, 26. Deac,

Echipa Olandei: 1. Cillessen - 2. Veltman, 5. Ake, 4. Van Dijk, 3. De Ligt - 10. Propper, 8. Strootman-cpt., 6. Blind - 7. Berghuis, 9. Babel, 11. Depay. Selecţioner: Dick Advocaat