FC Barcelona şi-a asigurat titlul 23 pe arena fostei campioane a Spaniei

0
Catalanii si-au asigurat titlul în Spania FOTO Rex

Echipa FC Barcelona a câştigat campionatul Spaniei pentru a 23-a oară în istorie, după ce a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Atletico Madrid, în penultima etapă din Primera Division.

Lionel Messi a asigurat titlul cu numărul 23 pentru echipa sa, marcând singurul gol al partidei dintre Barcelona şi fosta campioană, Atletico Madrid. Cu o etapă înainte de final, FC Barcelona a acumulat 93 de puncte, cu patru mai multe decât Real, care s-a impus în deplasare la Espanol, scor 3-1. Catalanii au câştigat astfel titlul chiar pe arena lui Ateltico, Vicente Calderon.

Barcelona are şansa să realizeze tripla, Liga Campionilor, campionat şi Cupa Regelui. Formaţia antrenată de Luis Suarez va întâlni Athletic Bilbao în finala Cupei Regelui, pe 30 mai, chiar pe propriul stadion, apoi va disputa finala Ligii Campionilor pe 6 iunie, la Berlin, în compania formaţiei italiene Juventus Torino.