Eşecuri pe linie la US Open: Irina Begu şi Ana Bogdan au ieşit din cursă, în turneu mai e doar Sorana

0

Irina Begu a fost învinsă de Qiang Wang, din China, iar Ana Bogdan a pierdut în faţa Karolinei Pliskova. Irinei i s-a făcut rău în setul al doilea, iar un doctor i-a verificat pulsul şi i-a luat tensiunea.

Jucătoarea Irina Begu, locul 59 WTA, a fost eliminată, miercuri, în turul doi la US Open, fiind învinsă de sportiva chineză Qiang Wang, locul 52 WTA.

Wang s-a impus cu scorul de 6-3, 6-1, după o oră şi 20 de minute de joc.

În setul al doilea, Irina Begu a cerut intervenţia doctorului pentru că era „doborâtă“ de căldură. Irinei i s-a luat tensiunea şi i s-a verificat pulsul şi după câteva minute jocul s-a reluat.

Într-un alt meci din turul al doilea de la US Open, Ana Bogdan a fost învinsă de Karolina Pliskova, locul 8 WTA, scor 6-2, 6-3. Românca a condus cu 3-0 în setul al doilea, dar apoi a cedat în faţa adversarei sale care a reuşit şase jocuri la rând.

Premiul pentru participarea în turul doi este de 70 de puncte şi 93.000 de dolari.

Dintre români, pe tabloul de simplu mai e doar Sorana Cîrstea, care o va înfrunta mâine seară pe MAria Şarapova.