Debut strâmb în Europa pentru FC Botoşani: doar 1-1 pe teren propriu cu Ţhinvali, echipă din Georgia

0

Echipa FC Botoşani a terminat la egalitate, joi, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu formaţia georgiană Ţhinvali, în prima manşă a turului întâi preliminar al Ligii Europa, acesta fiind debutul formaţiei moldovene în cupele europene.

Echipa FC Botoşani a terminat la egalitate, joi, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu formaţia georgiană Ţhinvali, în prima manşă a turului întâi preliminar al Ligii Europa, acesta fiind debutul formaţiei moldovene în cupele europene, notează Mediafax.

Gazdele au deschis scorul prin Ivanovici, în minutul 21, oaspeţii reuşind egalarea prin Katşarava, în minutul 46.

1-0: Vaşvari a centrat din partea dreaptă, defensiva georgiană nu a reuşit să respingă balonul şi Ivanovici a înscris cu un şut de la 13 metri.

1-1: Gigauri a centrat din partea dreaptă şi Katşarava a înscris la colţul scurt.

FC Botoşani: Iliev - Dimitrov, Cordoş, Plămadă, Brown - Croitoru (Brata '74), Vaşvari - Ivanovici (Batin '86), R. Costin, Martinus - Hadnagy (D. Roman '46). Antrenor: Leo Grozavu.

Ţhinvali: Nadiradze - Ţerţadze, Kakubava, Kilasonia, Bahiaşvili - Kardava, Gigauri (Burdzenadze '78), Lekvtadze (Şulaia '63) - Ivanişvili (Kaşkaşişvili '89), Katşarava, Ţaţkrialaşvili. Antrenor: Kaha Kaşarava.

Cartonaşe galbene: Lekvtadze '34, Kilasonia '83, Kardava '90+3.

Arbitri: Lorenc Jemini (central) - Ermal Barushi, Gernat Qirici (asistenţi) - Klajdi Kola (rezervă).