Cosmin Contra: „Au fost greşeli mari. Am vrut să le dau o şansă tuturor jucătorilor“

0
Chiricheş şi Contra FOTO Inquam Photos

Cosmin Contra a suferit prima înfrângere la echipa naţională, România fiind învinsă cu 3-0 de Olanda în ultimul joc al anului.

„Au fost greşeli foarte mari în a doua repriză, i-am permis Olandei să centreze şi ne-au dat trei goluri din trei ocazii. Cred că golul luat foarte repede la începutul reprizei ne-a dat planul peste cap. Scorul este nemeritat.
Am vrut să văd cât mai mulţi jucători, să îmi fac o părere cât mai bună despre ei, să văd pe cine mă bazez la începutul Ligii Naţiunilor. Mi-am asumat acest risc. Acum ştiu potenţialul lor şi ştiu pe viitor ce am de făcut.
Olanda rămâne o echipă redutabilă, asta s-a întâmplat şi în seara asta, jucători ca Depay, Babel, Strootman şi-au demonstrat valoarea.

Jucătorii sunt supăraţi, pentru că vor să câştige fiecare meci, atitudinea lor s-a schimbat. Trebuie să învăţăm din această înfrângere, aşa cum trebuie să gestionăm şi victoriile. În martie mai avem meciuri, voi vedea mai mulţi jucători. Nu ne place să pierdem, dar văd o naţională care e pe drumul cel bun şi sper să continuăm cu rezultate bune“, a declarat Contra la finalul partidei.

Avem probleme la centrările din benzi, nu ştim să blocăm. Trebuie să analizăm bine acest meci
Mi-ar fi plăcut să-i bag şi pe Bancu şi pe Băluţă, dar jocul m-a dus într-o anumită direcţie şi n-am mai putut