Cinci boxeri romani, la o singura victorie de medaliile de bronz si Olimpiada

0

Fratii Simion, Dorel si Marian, au luptat aseara pentru un loc in sferturile de finala, putand ridica la sapte numarul romanilor cu sanse la medalii

Cinci din cei 11 boxeri romani aflati in Croatia la Campionatele Europene de Box pentru seniori si-au asigurat un loc in sferturile de finala, ceea ce inseamna ca orice meci castigat din acest moment le va aduce, automat, o medalie. Primul dintre cei opt sportivi romani calificati in optimile de finala care si-a asigurat un loc in sferturi a fost Bogdan Dobrescu. Titularul categoriei 51 kg s-a urcat in ring cu o mare "foame" de victorie si, in runda a treia, intr-un moment in care conducea cu 6-1, i-a aplicat adversarului sau, lituanianul Ivan Stapovici, o directa de dreapta care i-a spart nasul. Arbitrul a intervenit imediat, a oprit partida si l-a declarat invingator pe compatriotul nostru. La putin timp dupa Dobrescu, alti doi romani, Waldemar Cucereanu si Viorel Simion, au facut pasul spre sferturile de finala, ambii in stil de mari campioni. Cucereanu, la 54 kg, l-a eliminat dupa un meci foarte strans, cu 37-33, pe campionul european al categoriei, Khavazhi Khatsigov, din Belarus, in vreme ce Viorel Simion, la 57 de kg, s-a distrat cu italianul Devis Boschiero pe care l-a invins prin inferioritate in repriza a doua. Ieri, in gala de la pranz, alti doi boxeri romani s-au calificat fara probleme in sferturile de finala, ridicand la cinci numarul sportivilor romani care au sansa sa-si asigure medalii si calificarea la Olimpiada. Ionut Gheorghe, in cadrul categoriei 64 kg, l-a invins clar, cu 40-21, pe lituanianul Darius Jasevicius, in vreme ce Adrian Alexandru, la 60 kg, l-a invins la o diferenta de 11 puncte, 49-38, pe finlandezul Joni Turunen. In fine, aseara, dupa inchiderea editiei ziarului nostru, au urcat in ring si cei doi frati Simion, Dorel si Marian, in incercarea de a obtine un loc in sferturile de finala. Adversari le-au fost slovenul Damian Sel, la 69 kg, categoria lui Dorel, respectiv Andrei Mihailov, din Belarus, la 75 kg, categorie la care lupta Marian, cel mai mare dintre fratii Simion.