Cernat si-a dus echipa in grupele Ligii Campionilor

0

* Internationalul roman a marcat singurul gol al intalnirii castigate de Dinamo Kiev, acasa, cu Levski Sofia * Belgienii care i-au eliminat pe dinamovisti i-au scos din cursa si pe cei de la Sahtior Donetk

Patru internationali romani din cei cinci care si-au jucat sansa de calificare in grupele Ligii Campionilor au reusit sa faca acest lucru, eroul serii de miercuri fiind, fara indoiala, Florin Cernat, mijlocasul ucrainenilor de la Dinamo Kiev. Acesta a inscris singurul gol al partidei castigate cu 1-0, pe teren propriu, in fata celor de la Levski Sofia. Internationalul roman, accidentat pe final de meci si inlocuit in minutul 90, a asigurat victoria echipei sale prin golul din minutul 42, gol care a rezolvat calificarea dupa ce in tur, in Bulgaria, Dinamo se impusese tot cu 1-0. Cel de-al doilea roman de la Kiev, Tibi Ghioane, a evoluat pe intreaga durata a partidei. In afara celor doi internationali romani de la Kiev si-au mai asigurat un loc in grupele Ligii Campionilor Cosmin Contra si Alin Stoica, chiar daca nu au evoluat pentru echipele lor de club, AC Milan, respectiv FC Bruges. Este drept, insa, ca ambele echipe s-au calificat cu mari emotii dupa ce italienii, care se impusesera cu 1-0 in tur, la Milano, au pierdut cu 2-1 intalnirea cu Slovan Liberec din Cehia, iar FC Bruges a terminat la egalitate, 1-1, intalnirea cu Sahtior Donetk, scor inregistrat si in tur. Belgienii, la care Alin Stoica, recent transferat, nu a evoluat, au eliminat cu scorul de 4-1 la loviturile de departajare echipa in care romanul Daniel Florea a jucat titular toate cele 90 de minute. In fine, alaturi de aceste echipe s-au mai calificat, in grupele Ligii Campionilor, Lokomotiv Moscova, 3-3 si 2-0 cu AK Grazer, Barcelona, 1-0 si 3-0 cu Legia Varsovia, AEK Atena, 1-0 si 3-2 cu Apoel Nicosia, FC Basel, 2-0 si 1-3 cu Celtic Glasgow, Maccabi Haifa, 3-3 si 2-0 cu Sturm Graz, Auxerre, 0-0 si 1-0 cu Boavista, Rosenborg, 3-2 si 1-0 cu Brondby si Newcastle United, 4-0 si 1-0 cu Zeljeznicar Sarajevo.