Calificare en-fanfare pentru CFR Cluj în Liga Europa. Victorie la scor în Gruia şi un adversar accesibil mai departe

0
Omrani (nr. 9) a marcat două goluri FOTO MEdiafax

CFR Cluj n-a avut emoţii în partida retur cu echipa armeană Alashkert. După 2-0 în deplasare, campioana României a bătut cu 5-0 pe teren propriu şi s-a calificat în play/off/ul Ligii Europa.

CFR Cluj este în play-off-ul Ligii Europa, ultimul hop înaintea calificării în grupe. Gruparea ardeleană a învins-o cu 5-0 pe Alashkert, din Armenia, după ce bătuse şi în deplasare cu 2-0.

Culio a deschis scorul din penalty, în minutul19, iar în prelungirile primei reprize Omrani a marcat cel mai frumos gol al meciului, cu un şut din afara careului, care a lovit bara şi a intrat în poartă.

În partea a doua, Hoban, în minutul 58, şi Omrani, în minutul 62, au marcat alte două goluri. Hoban a punctat cu capul după un corner, iar Omrani a înscris tot cu capul, după o centrare a lui Ţucudean. Mailat, în prelungiri, a stabilit scorul final.

În play-off-ul Ligii Europa, CFR Cluj va juca împotriva echipei Dudelange, din Luxemburg, care a făcut 2-2 cu Legia Varşovia, după ce bătuse cu 2-1 în Polonia.

CFR Cluj: Cosmin Vâtcă - Ionuţ Peteleu, Paulo Vinicius, Andrei Mureşan,  Mario Camora - Damjan Djokovic (Bordeianu '56), Ovidiu Hoban, Juan Culio (Ioniţă '66) -  Adrian Constantin Păun, George Ţucudean, Billel Omrani (Mailat '69). Antrenor: Antonio Conceicao

FC Alaşkert:  Ognjen Cancarevic - Mladen Zeljkovic, Danijel Stojkovic, Oliver Praznovsky, Gagik Daghbaşian - Artak Grigorian, Artur Edigarian - Uros Nenadovic (Romero '59), Danilo Sekulic (Daşian '58), Artak Edigarian - Edgar Manucearian (Simonian '63). Antrenor: Varujan Sukiasian