Bayern Munchen s-a trezit din pumni si a castigat

0

Germanii s-au impus cu 2-1 intr-un meci pe care toata lumea il considera pierdut. Manchester United a facut un pas important spre semifinale dupa ce s-a impus la La Coruna cu 2-0

Desi se spune ca meciurile din fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor nu sunt spectaculoase, miza enorma si putinele sanse de a mai repara un pas gresit spunandu-si cuvantul, cele doua intalniri de marti seara au iesit din acest tipar. Bayern Munchen - Real Madrid si Deportivo La Coruna - Manchester United reprezinta doua intalniri pe care le puteam vedea oricand in finala, doar ca sortii au vrut ca ele sa se intalneasca atat de devreme. Cel mai dramatic joc a avut loc la Munchen, acolo unde Bayern si Real au aratat de ce captiveaza fotbalul sute de milioane de fani in intreaga lume. Timp de mai bine de 70 de minute formatia germana a fost condusa cu 1-0 de Real Madrid, golul oaspetilor fiind reusit de Geremi in minutul 11 cu largul concurs al portarului Kahn, care s-a lasat pacalit de sutul de la 20 de metri trimis de camerunez. Dupa inscrierea golului, in mod ciudat, spaniolii au facut pasul inapoi, dar chiar si in aceste conditii scorul nu s-a schimbat pentru ca gazdele nu pareau in stare sa ameninte serios poarta lui Cesar. De altfel, germanii nu au reusit sa inscrie nici din penalty-ul obtinut de Salihamidzic la jumatatea reprizei secunde, Effenberg, capitanul celor de la Bayern, sutand foarte slab si oferindu-i ocazia lui Cesar sa se remarce. Spre norocul lui, insa, Effenberg si-a reparat greseala in minutul 82, cand a relansat partida printr-un gol reusit cu marele concurs al apararii spaniole. Punctul inscris de capitanul Bayern-ului din Munchen le-a dat aripi germanilor care s-au napustit spre poarta oaspetilor in cautarea golului victorios. Acesta nu s-a lasat mult asteptat si in minutul 88 Pizzaro stabileste scorul final tot ca urmare a erorilor aparatorilor spanioli, evident punctul slab al madrilenilor. Victoria nemtilor a creat toate premisele pentru ca returul de saptamana viitoare, de la Madrid, sa fie un meci pe viata si pe moarte. Acelasi lucru se poate spune si despre jocul retur la Manchester, chiar daca in jocul de marti seara englezii au castigat cu 2-0 si par sa se fi detasat in calificati. Apreciata drept una dintre echipele cu un joc foarte spectaculos, Deportivo La Coruna s-a vazut ingenuncheata chiar pe teren propriu de pragmatismul britanicilor de la Manchester, cei care au aratat ca stiu ca fotbalul se joaca pe goluri. Scorul a fost deschis de Beckham in minutul 15 si inchis de Van Nistelroy cu patru minute inainte de pauza, cei doi razbunand cele doua infrangeri administrate de "Super Depor" englezilor in prima faza a grupelor Ligii Campionilor. Meciul a fost controlat de la un capat la altul de oaspeti, condusi magistral de Beckham, dar se pare ca Manchester nu va putea conta pe starul sau in retur, acesta fiind accidentat destul de grav in prelungirile intalnirii de marti. David Beckham a fost lovit la gamba piciorului stang si nu se mai poate sprijini pe acesta, medicilor fiindu-le greu sa spuna cand va reveni el pe teren. Oricum, cu sau fara Beckham, englezilor le va fi foarte greu saptamana viitoare si acest retur anuntandu-se cel putin la fel de interesant ca cel de la Madrid.