"Bancarii" isi bat singuri cuie in talpa

0

FC National, lidera Diviziei A inaintea etapei, s-a chinuit cu Sportul Studentesc, terminand, cu sansa, la egalitate, 1-1. Prezent in tribune la un meci jalnic, selectionerul Anghel Iordanescu nu a avut de spus decat doua cuvinte: "No comment!"

Sambata, pe stadionul din Cotroceni, se intalneau doua echipe cu obiective, chiar daca diferite, si era de asteptat ca in acest meci sa iasa scantei. Nimic din toate acestea, din pacate, iar principala vina o poarta "bancarii", liderii Diviziei A inaintea acestei etape. Elevii lui Andone, amenintati cu retrogradarea directa daca nu-si indeplinesc baremul de 30 de puncte pentru a accede in baraj, au venit in Cotroceni cu gandul sa ciupeasca un punct, dar, desi si-a atins obiectivul, Ando n-a fost multumit. "Puteam sa avem la pauza 3-0 sau 4-1", le-a spus tehnicianul studentilor, si chiar daca scorul pe care l-a mentionat este putin exagerat, adevarul e ca studentii au dominat la capitolul "ocazii mari", pe fondul unui joc mai mult decat mediocru al "bancarilor". "Daca asta e lidera Diviziei A, suntem la ani-lumina de fotbalul bun", a spus o voce din tribuna, si avea atata dreptate! Cele 90 de minute de joc au trecut foarte greu, asa cum se intampla cand te plictisesti, si daca nu ar fi fost incursiunile periculoase ale studentilor si cele doua ocazii ale gazdelor, multa lume ar fi adormit. Asa, atenti la strigaturile celor doi vulcanici antrenori, Cosmin Olaroiu si Ioan Andone, si la injuraturile tribunelor la adresa arbitrului Tiberiu Lajos, contestat de ambele parti, am bifat o partida in care Nationalul a lasat impresia ca se chinuieste pe primul loc al clasamentului si ca a devenit o povara pentru ea lupta pentru titlul de campioana. Apatici, ezitanti, deranjati parca de faptul ca trebuie sa joace si acest meci, "bancarii" s-au chinuit mult pana sa deschida scorul, si daca Falub nu ar fi fost pe faza, in minutul 60, la o minge care se plimba prin fata portii lui Stancioiu, probabil ca modificarea tabelei nu ar fi avut loc. Nu de altceva, dar in minutul 33, la cea mai clara ocazie de gol a meciului, Carabas a sutat din opt metri, singur cu portarul, in transversala, iar mingea, dupa ce a lovit pamantul, a fost trimisa afara. A fost unul dintre putinele momente in care gazdele au semanat cu o echipa care lupta pentru titlu, pentru ca in restul timpului studentii erau cei periculosi. Dar ei nu au avut curaj si nu au fost convinsi ca pot inscrie in poarta lui Vintila, si abia dupa ce au realizat acest lucru, in minutul 67, prin Gigel Bucur, au inceput sa spere la mai mult, doar ca s-au vazut nevoiti sa se multumeasca cu un punct. De cealalta parte, enervat de scorul inregistrat pe tabela, Olaroiu a incercat sa-si motiveze jucatorii sa iasa la atac, dar, ciudat, ei pareau multumiti cu acest egal. Intr-un singur moment, in ultimele minute de joc, "bancarii" s-au infierbantat, dar cei mai vehementi erau oficialii de pe banca, Vicentiu Iorgulescu si Olaroiu, care ii cereau arbitrului principal sa-l elimine pe Cruceru, care primise, dupa opinia arbitrului de rezerva, al doilea cartonas galben. Jocul a fost oprit cateva zeci de secunde, pana cand s-au lamurit lucrurile, s-a reluat si dupa doua minute s-a terminat. Pentru doua dintre personalitatile fotbalului romanesc, Dan Petrescu si Ilie Dumitrescu, prezenti in tribune la acest meci, el se terminase cu vreo zece minute mai devreme, cand cei doi au parasit Stadionul Cotroceni. Pentru ceilalti, care au ramas pana la sfarsit, Hagi, Anghel Iordanescu, fratii Ioan si Victor Becali sau Radu Niculescu, jocul nu a reprezentat un spectacol agreabil, iar cel mai bine a exprimat acest lucru selectionerul nationalei Romaniei: "No comment!".