Astra-Dinamo 1-1. Şumudică şi-a luat o brichetă în cap şi a întrerupt meciul

0

Astra Giurgiu şi Dinamo Bucureşti au terminat la egalitate ultimul derby al sezonului regulat, scorul final fiind 1-1.

La pauză a fost 0-0, dar meciul a avut destule evenimente. Steliano Filip a fost eliminat pentru un fault în poziţie de ultim apărător la Boudjemaa, iar Marius Şumudică a acuzat primirea unei brichete în cap, din partea unor fani dinamovişti aflaţi în spatele său, partida fiind întreruptă din acest motiv. La televizor s-a văzut însă că bricheta l-a lovit pe Şumudică de fapt în umăr, el amplificând în stilul caracteristic efectele loviturii.

Dinamo a deschis scorul prin Rotariu, în minutul 63,iar Astra a egalat prin Florea, în minutul 69,care a fost lovit involuntar de o minge şutată de Amorim.

În urma acestui rezultat, Astra termină sezonul regulat cu 51 de puncte, fiind campioana acestei părţi de sezon.