Ana Bogdan, senzaţională: Victorie uriaşă pentru româncă la Australian Open. A scos a 11-a jucătoare a lumii

0

Într-o zi în care Sorana Cârstea şi Simona Halep au debutat cu dreptul la Melbourne, totuşi, cel mai important rezultat al zilei a venit din partea unei alte românce.

Ana Bogdan a obţinut, probabil, cea mai importantă victorie a carierei de până acum la un turneu de Grand Slam.

Ocupanta locului 104 în lume a trecut în minimum de seturi de Kristina Mladenovici (11 WTA), scor 6-3, 6-2. Meciul a fost controlat cap-coadă de sportiva din România care s-a dus la 5-3 în primul set şi apoi a valorificat prima minge de set.

Ana Bogdan a jucat şi mai bine în setul doi în care a avut 4-1 şi a câştigat la final cu 6-2. Meciul a durat o oră şi 25 de minute.

Ana Bogdan o va întâlni în turul II pe Putintseva (54 WTA), cea care a învins-o pe Watson (68 WTA), scor 7-5, 7-6.