Maia Sandu: Dialogul activ cu Franţa e important pentru dialogul Moldovei cu UE
0
Preşedintele Maia Sandu a declarat că Parisul este una dintre cele mai importante capitale europene, atât în contextul colaborare bilaterală, cât şi al relaţiei Republicii Moldova cu Uniunea Europeană. În context european, Franţa este ţara care va deţine Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene în 2022, iar anul acesta Uniunea Europeană va determina asistenţa pentru Republica Moldova pentru următorii şapte ani, transmite IPN.
Drept urmare, potrivit Maiei Sandu, restabilirea unui dialog activ cu Franţa are importanţă majoră şi pentru dialogul nostru cu UE.
La o conferinţă de presă după vizita de la Paris, Maia Sandu a menţionat că Franţa este printre primii zece investitori în Republica Moldova.
„Întreprinderile franceze oferă cetăţenilor noştri mii de locuri de muncă. Limba franceză este o pistă de realizare pentru mii de tineri din Moldova, care aleg să studieze la universităţile din Franţa. Şi, foarte important, în Franţa trăiesc zeci de mii de concetăţeni de-ai noştri”, a spus preşedintele.
În cadrul vizitei, Maia Sandu a avut discuţii cu preşedintele Emmanuel Macron despre combaterea corupţiei, reforma justiţiei, necesitatea consolidării proceselor şi instituţiilor democratice, asigurarea securităţii energetice, crearea mediului economic propice dezvoltării întreprinderilor, atragerea investiţiilor şi crearea locurilor de muncă, impulsionarea dezvoltării la nivelul comunităţilor. De asemenea, a fost abordată situaţia în jurul conflictului transnistrean, contextul regional, situaţia geopolitică, riscuri şi oportunităţi.
Maia Sandu a anunţat că Parisul intenţionează să includă Republica Moldova pe lista ţărilor eligibile pentru asistenţa Agenţiei Franceze pentru Dezvoltare. În luna martie, o misiune de experţi ai acestei Agenţii va veni la Chişinău pentru a explora posibilele domenii de asistenţă.
„Am solicitat ajutor ca să obţinem vaccin, suplimentar la donaţiile promise de Guvernul României şi cele ce vor veni prin Platforma COVAX. M-am întâlnit cu potenţiali investitori francezi, dar şi cu reprezentanţi ai companiilor care sunt deja prezente pe piaţa noastră. Am avut discuţii sincere despre oportunităţi, dar şi despre problemele majore ale mediului de afaceri din Republica Moldova, despre impedimentele în calea creşterii investiţiilor. Îngrijorările investitorilor străini sunt aceleaşi ca şi ale investitorilor autohtoni – neîncrederea în justiţia moldovenească şi încercările diferitor funcţionari ai statului de a estorca bani de la companii”, a declarat Maia Sandu.
În contextul atragerii investiţiilor franceze, preşedintele a comunicat că au fost finalizate negocierile privind evitarea dublei impuneri. Proiectul Convenţiei privind eliminarea dublei impuneri a fost parafat la nivel de experţi cu ocazia vizitei la Paris.
În legătură cu alt subiect, ce ţine de Francofonie, şeful statului a spus că a convenit asupra unei asistenţe sporite în procesul de fortificare a claselor bilingve, prin dotarea liceelor cu materiale didactice de calitate, inclusiv digitale, prin formarea continuă a profesorilor şi prin organizarea unor activităţi extra-curriculare.
Alte subiecte discutate au fost susţinerea pe care o poate oferi Franţa în procesul consolidării actului de bună guvernanţă în Republica Moldova şi chestiuni ce ţin de securitatea naţională şi regională. Partea franceză s-a arătat dispusă să ofere sprijin experţilor pe domeniile de reformă şi cooperare în scopul combaterii dezinformării şi susţinerea presei independente. Francezii sunt gata să pună la dispoziţia instituţiilor şi funcţionarilor publici din Republica Moldova programe de instruire şi profesionalizare, să-şi împărtăşească experienţa în domeniul programelor de date deschise şi să ofere expertiză în verificarea integrităţii serviciului public. În cadrul întrevederilor, au fost abordate şi posibilităţile de cooperare directă la nivelul comunităţilor locale. Parisul a dat asigurări că va susţine efortul de reformare, modernizare şi eurointegrare a Republicii Moldova.