SURPRIZĂ FC Costuleni a fost eliminată din Cupa Moldovei de o echipă din Divizia „A"

0

Formația Saxan Ciadîr Lunga din eșalonul secund a furnizat o mare surpriză în Cupa Moldovei, eliminând din turneu reprezentanta Diviziei Naționale, FC Costuleni.

Meciul dintre cele două formații s-a disputat marți pe stadionul cu acoperire artificială din orașul Comrat. Pe parcursul timpului regulamentar și al reprizelor de prelungiri protagonistele nu au reușit să stabilească o învingătoare deși au înscris tocmai șase goluri.

La scorul de 3-3, centralul Victor Gheciu a dictat lovituri de departajare. Gazdele au fost mai abile și au învins cu rezultatul de 6-5, obținând calificarea în următoarea fază a competiției.

Miercuri se vor disputa alte patru meciuri de cupă conform următorului program: Nistru Otaci - Dinamo-Auto Tiraspol, Academia UTM Chișinău - Veris Drăgănești, Găgăuzia Comrat - Universitatea Agrară Chișinău și Kolos Copceac - Sfântul Gheorghe Suruceni.

Echipele din eșalonul secund Lilcora Chișinău, Locomotiva Bălți și FC Tighina vor intra în concurs începând cu optimile de finală, când se vor alătura și celelalte formații din Divizia Națională.