Sheriff Tiraspol a ratat promovarea în primăvara Europa League

0
Olandezul Brett Holman și fundașul tiraspolenilor Vladimir Volkov

Temperaturile reci și nivelul slab al jocului prestat de fotbaliști au dezamăgit publicul prezent joi seara în tribunele stadionului din Tiraspol, unde, s-au confruntat Sheriff Tiraspol și AZ Alkmaar (Olanda). Meciul a contat pentru etapa ordinară a turneului preliminar Europa League, grupa E.

Înaintea ultimelor două meciuri din faza grupelor, multipla campioană a Moldovei, Sheriff avea șanse minime de a se califica în etapa play-off a competiției Europa League. Pentru aceasta, aseară, tiraspolenii trebuiau să învingă pe AZ iar Dinamo Kiev să piardă la Minsk, în disputa cu BATE Borisov.

Misiunea era extrem de dificilă deoarece BATE, având calificarea "în buzunar" nu avea nici un motiv pentru a scoate un rezultat pozitiv în disputa cu Dinamo. Totodată la Sheriff rămân indisponibile două piese grele: căpitanul Vaja Tarhnișvili și portarul Vladislav Stoyanov (ambii accidentați).

Debutul partidei a fost mai puțin fericit pentru moldoveni care s-au văzut conduși deja în minutul 17 al partidei. Profitând de o bâlbâială a fundașilor nistreni, Rasmus Elm l-a servit cu o excelentă pasă pe Holman Brett, care a înscris pentru 0-1.

În continuare, meciul s-a jucat pe contre. Și dacă atacurile Sheriff ului se soldau cu lovituri de colț, batavii au ratat o bună ocazie de a dubla avantajul, însă Kolbeinn Sigthorsson a șutat în portarul Stăjilă.

Florent Ruamba a marcat al 50-lea gol pentru Sheriff în meciurile internaționale

În mitanul secund, Sheriff a mizat mai mult pe atac și aceste eforturi s-au soldat cu egalarea scorului în minutul 54. Jucătorul de culoare Florent Ruamba și-a imprimat numele în istoria grupării tiraspoleni, după ce a înscris golul cu numărul 50 al echipei sale în competițiile internaționale oficiale.

Sheriff a reușit să marcheze și golul victoriei prin brazilianul Jymmy Franca, dar centralul elvețian, Cyril Zimmermann l-a anulat pe motiv de offside.Ultima șansă de a obține victoria de către gazde a fost irosită în minutul 82, când atacantul Aleksandr Erokhin a trecut pe lângă poartă.

Astfel meciul Sheriff - AZ s-a încheiat cu remiză (1-1) și campioana Moldovei a pierdut toate șansele de a accede în șaisprezecimile de finală ale competiției.

În al doilea meci din grupa preliminară E, Dinamo Kiev a învins în deplasare pe BATE Borisov cu scorul de 4-1. Golurile învingătorilor au fost înscrise de Vukojevic, Iarmolenko, Husev (din penalty) și Milevski, iar golul de onoare al lui BATE a fost semnat de Nehaicik, cu șase minute până la final.