RUGBY/ Debut cu ghinion la Europenele de juniori

0

Selecționata de juniori a Moldovei a fost învinsă chiar în primul meci la Campionatul European, Divizia a 3-a, care are loc în Franța. Sportivii moldoveni din categoria de vârstă Under-18 au pierdut cu scorul de 0-13 în faţa jucătorilor din Serbia.

Rugbişti din 20 de ţări europene concurează în aceste zile pe stadioanele din Franţa, la Campionatul European de rugby, rezervat juniorilor Under-18.

Deoarece competiţii internaţionale cu participarea acestei categorii de vârstă se organizează foarte rar, toate echipele abordează cu multă seriozitate fiecare meci disputat.

Selecţionata Moldovei, antrenată de cuplul Gheorghe Voloşciuc - Vitalie Baleca, a participat la un cantonament de pregătire înainte de plecare, fiind dornici să obţină doar victorii în Franţa. „Evoluând mai mulţi ani la rând în Divizia a 3-a a turneului, ne-am propus, în sezonul curent, promovarea în seria a doua, obiectiv realizabil doar dacă ne clasăm pe primul loc", a spus înaintea deplasării Vasile Revencu, preşedintele Federaţiei Moldoveneşti de Rugby (FMR).

Ghinionul însă a dat peste cap intenţiile moldovenilor, care în prima partidă au jucat cu echipa Serbiei, pe care au învins-o anterior în patru meciuri.

Deja în minutul doi al partidei, o gravă accidentare l-a scos din teren pe mijlocaşul la deschidere Mihai Diaconu. Imediat după acest episod, sârbul Sladjan Todorovic a marcat un eseul, scorul devenind 5-0. În minutul 10, un alt jucător al „tricolorilor", Nicolae Dianu, a fost nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări.

UN SINGUR ESEU ÎN REPRIZA SECUNDĂ

Rămasă fără două piese de bază, selecţionata Moldovei a jucat mult mai slab şi până la pauză pierdea deja cu 0-8, după ce sârbul Dzavid Jasari a transformat o lovitură de pedeapsă. În repriza secundă rugbiştii noştri au jucat mult mai bine, însă n-au reuşit să obţină niciun punct. Pe de altă parte, adversara a reuşit un eseu în minutul 75, Vlado Kusic stabilind scorul final de 13-0 în favoarea Serbiei.

Astăzi, echipa noastră urmează să joace la amiază al doilea meci din turneul francez. Pe stadionul din Mielan, adversara Moldovei va fi reprezentativa Austriei, care în debutul campionatului a pierdut cu 11-15 în faţa Letoniei. „Fără doi jucători de bază ne va fi foarte greu să mai luptăm pentru calificare, dar vrem să învingem în meciurile care au rămas de disputat", a afirmat Vasile Revencu.