JUNIORI Debut modest pentru moldoveni la Festivalul Tineretului

0

Sportivii moldoveni au înregistrat evoluţii slabe în primele concursuri ale Festivalul Olimpic al Tineretului EuropeanEvenimentul se desfășoară în aceste zile, la Trabzon (Turcia) cu participarea a 4.000 de sportive din 49 de țări.

La atletsim au intrat în concurs patru tricolori, urmând să evolueze încă doi. Olga Morari s-a clasat pe locul 16 în seria preliminară la triplu salt, cu rezultatul 11,85 metri, și a ratat calificarea în finală. Artiom Cozacioc a finişat pe locul patru în seria sa la cursa de 800 metri, cu timpul un minut şi 54,27 secunde, îmbunătățindu-și recordul personal. Silvia Florea a abandonat la proba feminină de 2.000 de metri cu obstacole, la care au participat 14 concurente, iar Radu Spânu (alergări la 2.000 m cu obstacole) s-a clasat pe ultimul loc din 11 sportivi cu timpul de șase minute 37,1 secunde.

În preliminariile desfăşurate la nataţie, Vlada Vasiliev a ocupat penultimul loc la proba 400 metri stil liber dintre 24 de concurente, fiind cronometrată în patru minute şi 15,80 secunde. Daria Borisiuc a sosit a 18-a la finiş, dintre 27 de participante la proba 200 metri spate. Ea a parcurs distanţa în doua minute şi 27,93 secunde. La 100 de metri liber, aceeași sportivă s-a clasat pe locul 24 cu rezultatul de un minut 2,1 secunde Irina Semenenco (bras, 200 metri) a fost a 20-a (24 de concurente), cu timpul două minute şi 50,39 secunde. La proba 100 metri fluture, Anastasia Antonova a ocupat locul 21 dintre 24 de sportive, fiind cronometrată într-un minut şi 9,58 secunde. Vadim Maleichin (200 metri, spate) a sosit al 11-lea dintre 29 de rivali, cu timpul două minute şi 10,42 secunde. Echipa Republicii Moldova a fost poziţionată a 19-a dintre 24 de competitoare la proba 4x200 metri mixt.

Mâine vor intra în concurs și reprezentanţii loturilor de judo feminin şi masculin. Echipa noastră participă numai la trei probe din programul competiţional.