Internaționalul moldovean Vitalie Bordian va juca în primăvara Europa League

0
Vitalie Bordian a jucat și pentru naționala lui Balint

Echipa ucraineană Metalist Harkiv a repurtat victorie în meciul ordinar din grupele preliminare Europa League și s-a calificat în etapa play-off a turneului. Adversară a "metaliștilor" a fost gruparea maghiară Debrecen, care a fost învinsă cu scorul de 2-1. Golul victoriei, respectiv al calificării în primăvara europeană, a fost marcat doar în minutul 88 al partidei.

Pentru ași perfecta calificarea în etapa șaisprezecimilor de finală, Metalist, formație antrenată de Miron Markevici avea nevoie de o victorie în disputa cu ungurii, dar și de un succes al olandezilor de la PSV Eindhoven în cel de-al doilea meci al grupei, cu Sampdoria.

Dacă în primul meci dintre cele două formații, disputat în Ungaria, Metalist obținuse o victorie concludentă cu 5-0, returul de miercuri a fost unul mult mai dramatic, generat probabil și de gerul de afară.

Moldoveanul Vitalie Bordian a bifat doar prima parte a jocului, fiind schimbat la pauză. Lui îi aparține și unica ocazie a primei reprise, când șutul său de la 12 metri a fost "prins" de portarul lituanian al lui Debrecen, Mindaugas Malinauskas.

În mitanul secund, oaspeții au deschis surprinzător tabela, însă fotbaliștii de la Metalist au continuat acțiunile ofensive și au învins pe ultima sută de metri cu scorul de 2-1.

Astfel, Metalist a obținut rezultatul necesar și, împreună cu PSV, care i-a "bătut" pe italienii Sampdoriei și s-a calificat în primăvara Europa League.