Fotbalistul român Daniel Bălașa a înscris din nou pentru Zimbru Chișinău

0

Marți la Chișinău a fost dat start etapei cu numărul 28 din campionatul republican de fotbal, Divizia Națională. În primul meci, Zimbru Chișinău a făcut instrucție cu Dinamo Tighina, pe care a trecut-o cu 6-1. Este de remarcat că, acum două săptămâni, "galben-verzii" obținuseră o victorie cu același scor într-un alt meci, tot cu Dinamo.

Jucătorii din capitală au deschis tabela deja în minutul doi, prin georgianul Vasili Guciaşvili, atacant împrumutat de la Dacia, iar în minutul 9 scorul era deja 2-0, Daniel Bălaşa reuşind să înscrie primul său gol după revenirea la Zimbru.

După numai un sfert de oră, Zimbru a a marcat pentru 3-0 prin Eugeniu Sidorenco. Abia la acest scor tighinenii și-au revenit şi în minutul 23 au marcat golul de prestigiu prin Sergiu Zacon.

Până la pauză zimbrii au marcat şi golul patru. Oleg Andronic a accelerat spectaculos pe banda dreaptă şi l-a servit excelent pe acelaşi Sidorenco.

În mitanul secund, "zimbrii" au lăsat-o mai moale, dar tot au mai înscris de două ori. În minutul 63 Andrei Burdian a marcat printr-o lovitură de cap, iar în ultimul minut, rusul Iuri Komeahin a prins un şut superb. Scor final 6-1.