DIVIZIA NAȚIONALĂ/ Victorii ale gazdelor în primele trei meciuri din noul campionat de fotbal al Republicii Moldova. Vezi aici care sunt rezultatele!

0

Sâmbătă a fost dat startul unei ediției cu numărul XXI a campionatului Diviziei Naționale. Primele trei meciuri s-au disputat la Orhei, Suruceni (Ialoveni) și Bălți.

PLOAIE DE GOLURI PE STADIONUL ORHEIAN

Eliminată prematur din preliminariile Europa League, premianta de bronz a ultimului campionat național a avut emoții în debutul campionatului intern.

Schimbându-și denumirea în Milsami-Ursidos, formația orheiană antrenată de românul Ștefan Stoica s-a confruntat pe teren propriu, în prima rundă, cu unul dintre cei mai incomozi adversari - Academia UTM Chișinău.

După ce brazilianul Ademar Xavier a înscris pentru gazde în minutul 28, „studenții" reușesc egalarea peste doar trei minute, când marchează prin Igor Lambarschi. În scurt timp, atacantul lui Milsami-Ursidos, Alexandru Golban readuce orheienii în avantaj, însă, în minutul 40, Radu Gânsari execută cu precizie o lovitură de la 11 metri, și protagonistele pleacă la vestiare cu o remiză pe tabela de marcaj - 2-2.

Pentru a nu rata victoria în prima etapă a noului campionat, gazdele au pornit hotărâte în atac încă din startul mitanului secund și, în minutul 59, jucătorul sud-american Garcia Caio a înscris golul trei al „vulturilor", care a fost și ultimul din acest meci. Astfel, Milsami obțin o victorie extrem de important în acest campionat și își anunță candidature pentru un loc pe podiumul de premiere al clasamentului final.

ERICK SACKEY - EROUL DE LA SURUCENI

Derby-ul suferinței, în care s-au confruntat două dintre cele mai slabe echipe din sezonul precedent, s-a disputant la complexul sportiv Sfântul Gheorghe din Suruceni. Echipa locală a profitat de faptul că formația din Costuleni nu a reușit să legitimeze până la ora meciului cei șapte debutanți din noul sezon și, a învins cu un prețios 2-1.

De fapt, toate golurile din acest meci au fost înscrise de fotbaliștii gazdelor. La finalul primei reprize, fundașul „sfinților" Sergiu Cojocari a trimis balonul în propria poartă, consemnând primul autogol din actualul campionat. Unul dintre debutanții echipei din Suruceni, veniți în această vară, ghanezul Eric Sackey a fost introdus în teren abia în repriza secundă. Dar intrarea sa în teren a fost una oportună, fostul atacant al „lupilor galbeni", înscriind de două ori, în minutele 58 (din penalty) și 83. Astfel, Sfântul Gheorghe obține prima victorie în campionat, iar Eric Sackey, devine lider în topul golgeterilor.

PLICTISEALĂ PE ARENA DIN BĂLȚI

Decizia conducerii echipei bălțene Olimpia de a nu se retrage din campionatul național, așa cum intenționa anterior, nu a generat un interes sporit al microbiștilor din capitala Nordului, care nu s-au grăbit să cumpere bilete la meciul cu FC Tiraspol din prima etapă a campionatului 2011/2012. Nici pe teren nu a fost o atmosferă mai veselă, echipele participante întrecându-se în ratări și pase greșite.

Unicul gol al partidei a fost marcat cu 17 minute până la final, de către atacanul gazdelor, Gheorghe Ovseanicov. Astfel, și pe stadionul bălțean a fost consemnată o victorie la limită a gazdelor - 1-0.

DERBY-UL SE VA JUCA LA RÂBNIȚA

Ultimele trei meciuri ale primei etape se vor disputa duminică și luni. Mâine, la Tiraspol, vicecampioana Sheriff se va confrunta cu formația din Ghidighici, CSCA-Rapid, iar la Chișinău, în nocturnă, campioana Dacia va găzdui pe Nistru Otaci.

Derby-ul primei runde din actuala ediție va avea loc luni la Râbnița. Începând cu orele 18.00, aici se vor întâlni Iskra-Stal și Zimbru Chișinău.