Antrenorul român Fane Stoica urcă Milsami Orhei pe primul loc în Moldova

0
Fotbaliștii orheieni își aplaudă suporterii

În campionatul republican de fotbal din Moldova, debutanta competiției Milsami Orhei a "destrămat-o" într-un meci devans pe Nistru Otaci, cu scorul de 5-0, și a trecut, cel puțin până duminică, pe primul loc în clasamentul Diviziei Naționale.

Pe stadionul din Orhei, formația locală Milsami a creat un veritabil spectacol fotbalistic pentru propriii microbiști. În disputa cu otăcenii, discipolii lui Ștefan Stoica au "penalizat" adversarii deja în minutul 7, deschizând tabela prin atacantul roman Adrian Grigoruța. După încasarea golului, jucătorii din nordul republicii s-au retras în propria jumătate de careu. Abia spre finalul primei părți a jocului, Milsami a reușit să dubleze avantajul pe tabelă, marcând golul doi prin Gheorghe Boghiu. Același atacant, care în 2006/2007 a jucat la Oțelul Galați, și-a perfectat o dublă în minutul 48, pornind fiesta în tribunele stadionului din Orhei. Peste zece minute și-a trecut numele pe lista marcatorilor și brazilianul Ademar Xavier. Fotbalistul sud-american a stabilit și scorul final de 5-0, cu 12 minute înainte de final.

După această feerică victorie, echipa lui Ștefan Stoica, a acumulat 38 de puncte și a urcat pe primul loc în clasamentul Diviziei Naționale, având și un meci mai mult disputant. Cu două puncte mai puțin au în prezent trei formații - Sheriff Tiraspol, Dacia Chișinău și Iskra-Stal Râbnița.

Derbiul etapei viitoare se va disputa duminică, la Râbnița, unde Iskra-Stal va juca cu Milsami. În alte meciuri se vor confrunta Găgăuzia - Academia UTM, FC Costuleni - Sheriff, Dacia - Dinamo, Nistru - Rapid, Olimpia - Sfântul Gheorghe și FC Tiraspol - Zimbru.