ȘAH/ ULIM a învins detașat la Universiada națională

0

Formația Universității Libere Internaţionale din Moldova (ULIM) a învins detaşat la concursul de șah din cadrul Universiadei instituţiilor de învăţământ din republică.

Echipa de la ULIM a acumulat 33 de puncte. Locul secund a revenit reprezentativei Universităţii de Stat din Moldova, care a totalizat 24,5 puncte. Acelaşi punctaj l-au acumulat şi studenții Universităţii de Stat de Medicină şi Farmaceutică, dar conform coeficienţilor suplimentari ei s-au clasat pe locul trei.

În componenţa echipei care a învins au evoluat maeştrii internaţionali Ruslan Soltanici, Vladimir Hamiţevici, maestrul FIDE Alexandru Ogleznev şi jucătoarea Daniela Garbuz.

Şahul a fost a doua probă din cadrul Universiadei, organizată de Federația Sportului Universitar. În programul ei competiţional figurează turnee la 16 discipline sportive.