Timişoara: Fotbalistele au ratat calificarea în Liga Campionilor (UPDATE: ORA 12.00)

0

Tabela arăta la finalul meciului 4-2 în favoarea echipei oaspete. Clujencele au înscris trei goluri în prima repriză şi au deschis scorul la 30 de secunde de la debutul meciului.

Ultima etapă a primei ligi din fotbalul feminin se dispută, în aceste momente, pe stadionul Electrica din Timşoara, unde se întâlnesc echipele Rispensia Timişoara cu Clujana Cluj-Napoca.

Scorul a fost deschis în secunda 30 de Ştefania Vătafu, care a transformat o lovitură de la 11 metri. În minutul zece scorul a fost majorat de Cosmina Duşa, iar în minutul 20, tabela aceeaşi jucătoare a înscris din nou, iar la pauză tabela arăta 3-0 pentru echipa din Cluj.

Echipa care va învinge azi devene şi campiană naţioală a României la fotbal feminin. Înainte de meciul decisiv, Clujana avea două puncte avans în faţa timişorencelor şi chiar un rezultate egal ar duce titlul la Cluj.

ORA 12.00

În minutul 50, timişorencele au înscris pentru prima dată în poarta clujencelor. A înscris Andreea Paşca.  Cosmina Duşa a înscris în minutul 63, scorul ajungând la 4-1 în favoarea echipei oaspete, iar Andreea Paşca a mai înscris un gol pentru timişorence în minutul 73.

Ripensia va juca finala Cupei României împotriva celor de la C.S.S. Târgovişte. Partida se va disputa la Târgu Jiu.