FCM-ul bate Concordia şi cu ajutorul arbitrului

0

Penalty-urile inexistente au făcut legea în ultima etapă de Liga 1. FCM-ul a deschis scorul ieri cu largul concurs al arbitrului cojocaru, care a acordat un penalty inexistent mureşenilor.

După Mihai Costea şi Beto, Florin Dan a plusat în partida cu FCM Tg. Mureş - Concordia. După un duel cu Popa, care ar fi lăsat indiferent pînă şi un arbitru de baschet, Dan l-a păcălit pe "centralul" Cojocaru. Penalty! 1-0, Ilyeş (11).

20 de minute mai tîrziu, un nou duel în careu. E clar, Bumba nu circulă pe mijloacele de transport în comun, la ore de vîrf. El ştie doar că scopul scuză mijloacele. Mamele l-a împuns discret, tînărul mijlocaş a leşinat ca într-un vodevil. S-ar fi dat penalty numai la Teatrul Naţional din Tîrgu-Mureş! Nu! A dat Cojocaru şi Buş a majorat diferenţa de la punctul cu var (32). Diniţă privea în gol, comedia se terminase. În a doua parte, Florin Dan a arătat că, dacă nu cade, poate marca spectaculos. Mijlocaşul a închis meciul cu un şut, în diagonală, la colţul lung. Mai multe detalii, aici.

În urma acestei victorii, FC Municipal acumulează 14 puncte şi urcă deasupra liniei de retrogradare.

FCM a evoluat în formula:
Albuţ - D. Matei, Iencsi, Ghionea, Szilagyi - Nicu - Vagner, Ilyes, Bumba (62-Goge) - Fl. Dan (72-Ruiz), Sg. Buş (52-Didi).

Declaraţia antrenorului Maurizio Trombetta la conferinţa de presă: "Sunt mulţumit de această victorie, echipa a arătat echilibru în joc. Nu cele 2 penalty-uri au decis învingătoarea, ci jocul nostru. Cele 3 puncte ne dau încredere în munca pe care o facem aici. Ne-am creat ocazii şi nu am permis adversarului să se apropie de poarta noastră decât în ultimele 10 minute, când soarta jocului era decisă. Este al doilea meci consecutiv în care nu primim gol, iar acest lucru nu poate decât să mă bucure".