Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Madrid

0

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a alăturat Simonei Halep în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari, miercuri, graţie victoriei reuşite în faţa japonezei Misaki Doi, cu 7-5, 3-6, 6-1.

Cîrstea (27 ani, 83 WTA), beneficiara unui wild card, s-a impus într-o oră şi 56 de minute în faţa niponei (26 ani, 53 WTA), reuşind 11 aşi.

Sorana a început rău meciul, ratând două mingi de break în ghemul inaugural după care a făcut două duble greşeli, iar scorul a devenit în scurt timp 0-3. A urmat o revenire pe măsură şi s-a restabilit egalitatea, 3-3. Fiecare şi-a făcut serviciul în următoarele patru ghemuri, iar apoi Cîrstea a reuşit un break (6-5), încheind primul set (7-5) cu un as.

În setul al doilea, Doi a avut iniţiativa şi a condus ostilităţile, reuşind un break la 4-3, care a dus-o în poziţia de a lua setul cu 6-3.

În decisiv, Cîrstea nu i-a lăsat nicio şansă adversarei, desprinzându-se la 5-0, pentru a încheia setul cu 6-1.

Sorana a câştigat toate cele trei confruntări cu Misaki Doi, primele două având loc în 2012, în optimi, la Pattaya City (Thailanda), cu 6-2, 6-2, şi în 2013, la Tokyo, în turul doi, cu 6-1, 6-2.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 130.965 euro şi 215 puncte WTA, iar în sferturi va înfrunta o reprezentantă a Franţei, învingătoarea dintre Oceane Dodin (venită din calificări) şi Kristina Mladenovic (cap de serie numărul 14).

Tot miercuri, Simona Halep, deţinătoarea titlului, s-a calificat în sferturi după 6-4, 4-6, 6-4 cu australianca Samantha Stosur, în timp ce Irina Begu a fost învinsă în optimi de olandeza Kiki Bertens, cu 6-1, 7-5.