Braşovul a bătut Sibiul la rugby

0

Meciul de sâmbătă dintre CSM Sibiu şi CFR CSU Braşov a continuat tradiţia meciurilor-spectacol dintre cele două echipe.

CITIŢI ŞI:

Voinţa Sibiu debutează în Liga a II-a cu un egal în faţa Daciei Mioveni

Rapid a învins Gaz Metan cu 1-0, într-un meci cu trei eliminări

Cele două echipe au jucat totul pe cartea atacului, acest stil de joc favorizând spectacolul. Chiar dacă sibienii au deschis scorul, echipa de sub Tâmpa a preluat conducerea înainte de pauză. La jumătatea partidei scorul a fost de 26-15 pentru braşoveni.

CSM Sibiu a înscris două încercări şi o lovitură de pedeapsă, iar CFR Braşov a marcat patru încercări. În partea a doua a meciului echipa braşoveană s-a arătat mai pragmatică în gestionarea avantajului obţinut până la pauză şi a marcat de fiecare dată când a avut ocazia.

Jocul deschis al celor două echipe s-a concretizat pe tabelă de marcaj prin încă două încercări pentru fiecare echipă. Datorită victoriei obţinute la Sibiu echipa braşoveană a trecut pe primul loc în clasament.  CSM Sibiu va întâlni la finele săptămânii, pe teren propriu, pe CSŞ2 Siromex Baia Mare, contracandidata echipei braşovene la primul loc în grupa Vest a Divizei A.